خودروها چگونه رنگ می شوند؟

رنگ بدنه خودروها کارکردی فراتر از زیبایی و جلوه بخشیدن به خودرو دارد و کنار آن، نوعی محافظ است.

پس از آنکه پوسته خام فلزی خودرو قالب گیری و شکل داده شد، اولین مرحله رنگ آمیزی پاک کردن سطح آن از آلودگی و سپس اعمال لایه محافظ خوردگی است که از طریق غوطه ورسازی و عبور دادن بدنه از درون مجموعه ای از مخازن محتوی مواد شیمیایی انجام می شود. برای اینکار، همه بدنه باید در تماس با این مواد قرار گیرد و وجود کوچکترین لکه ای که مثلاً ناشی از تماس دست باشد، روی نتیجه نهایی تاثیر منفی می گذارد.

لایه های آستر و روکش رنگ با استفاده از تفنگ های پاشنده الکترواستاتیکی روی بدنه قرار می گیرند. قطرات رنگ بوسیله تفنگ دارای بار الکتریکی مثبت می شوند و در نتیجه نیروی دافعه بین بارهای همنام، بطور یکنواخت به بیرون پاشیده می شوند. به بدنه خودرو هم بار الکتریکی منفی اعمال می شود تا از یکسو با جذب قطرات رنگ سرگردان در هوا به سوی خود، میزان اتلاف رنگ را به کمینه ممکن برساند و از سوی دیگر، از اعمال یکنواخت رنگ روی بدنه اطمینان حاصل شود. در نهایت، یک لایه شفاف روکش لاکی برای محافظت از خودرو و رنگ آن در برابر عواملی مانند تابش فرابنفش و غبار روی آن پاشیده می شود.

در چندین نوبت بین مراحل مختلف رنگ آمیزی، بدنه از درون کوره های مخصوص عبور داده می شود تا رنگ پخته و پوشش آن مستحکم شود و ضمن حذف هر گونه رطوبت ناخواسته، مقاومت لازم برای تحمل خش ایجاد شود. نتیجه کار، پوششی است که تا سال ها سلامت بدنه خودرو را، بدون توجه به شرایط آب و هوایی تضمین می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «خودروها چگونه رنگ می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا