چگونه بدن برنزه می شود؟

گاهی انسان خود را در برابر آفتاب قرار می دهد تا پوست بدنش به اصطلاح رایج، «برنزه» شود. اما کمتر کسی به این حقیقت توجه دارد که نور خورشید چه آثاری روی پوست بدن وی به جا می گذارد. سوختگی یا سرخ شدن، بارزترین اثری است که نور داغ خورشید (آفتاب) روی پوست بدن ما انسان ها به جا می گذارد. آیا هیچ می دانید که این حالت سوختگی یا سرخ شدن پوست بدن، در نتیجه ی تاثیر پرتوهای ماورای بنفش به وجود می آید؟

در پوست بدن ماده ای موسوم به «هیستیدین» وجود دارد که در نتیجه تاثیر اشعه ی ماورای بنفش، به ماده ای دیگر مبدل می گردد. این ماده دوم باعث می شود رگ های بدن گشاد شوند و در نتیجه گشاد شدن رگ ها است که رنگ پوست سرخ می شود.

در پوست بدن ماده دیگری هم هست که «تیروزین» نام دارد و زمانی که پرتوهای ماورای بنفش خورشید بر آن بتابد، به یک رنگدانه قهوه ای (موسوم به ملانین) تبدیل می شود. ملانین به لایه بیرونی پوست رانده می شود تا سدی در برابر اشعه نور ایجاد کند و نگذارد که پوست بیش از حد تحت تاثیر پرتوهای نور قرار گیرد. به همین دلیل است که رنگ پوست بدن انسان به صورتی در می آید که مردم معمولاً آن را برنزه می نامند.

نور خورشید اثر بهداشتی بسیار زیادی دارد زیرا عامل نابودی قارچ ها و باکتری هایی است که روی سطح پوست می نشینند. بعضی از سلول های بدن که در حال مبارزه با عفونت ها هستند، در نتیجه نور خورشید، فعالیت بیشتری پیدا می کنند. عضله ها و ماهیچه های بدن نیز تحت تاثیر نور خورشید وضعیت و موقعیت بهتری بدست خواهند آورد. حتی می توانیم بگوییم که چنین به نظر می رسد که نور خورشید باعث تحریک شدن دستگاه اعصاب نیز می گردد.

علاوه بر این موارد، بدن انسان در آفتاب ویتامین D نیز می سازد. زیرا پرتوهای ماورای بنفش با ایجاد نوعی دگرگونی شیمیایی در پوست، این نوع ویتامین را تولید می کنند.

اگر آفتاب این همه فایده دارد، آیا بهتر نیست که انسان تا جایی که می تواند، بیشتر در زیر آفتاب بنشیند؟

آفتاب مانند یک دارو روی بدن تاثیر می گذارد و همانطوری که می دانید، انسان در مصرف دارو باید بسیار دقت و احتیاط کند.

شما در صورتی که بخواهید بدن تان را برنزه کنید، باید این کار را بطور تدریجی و آهسته انجام دهید. به این صورت که در اولین روز فقط چند دقیقه در آفتاب بنشینید. در روز دوم، چند دقیقه بیشتر و همین طور مدت زمان را کم کم زیاد کنید. افراط در برنزه کردن بر پوست و بدن انسان آسیب وارد می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه بدن برنزه می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا