ویژگی های عینک آفتابی مناسب چیست؟

استفاده از برخی متعلقات مانند عینک آفتابی علاوه بر نشان دادن سلیقه شما، یک ضرورت می باشد، چون پای محافظت از چشم ها در میان است. همراه داشتن عینک آفتابی و اهمیت استفاده از آن در روز و زیر آفتاب علاوه بر طولانی کردن عمر سلامت چشم های شما، ظاهری کلاسیک و مرتب به شما می بخشد.

عینک های آفتابی بهترین پیشنهاد برای خوش پوشی در تمام سال هستند. اما عینک آفتابی مناسب و خوب چه ویژگی هایی دارد؟ و اصلاً چرا باید از عینک آفتابی استفاده کنیم؟ شما می توانید پاسخ سوال ها خود را در این مقاله بیابید.

تماس طولانی مدت چشم ها با اشعه ماورای بنفش خورشید (UV) در طول روز، آسیب جدی به آنها وارد می کند که با گذشت زمان به شکل آب مروارید یا تاری دید و سوزش دردناک ظاهر می شود. علاوه بر این، جمع شدن پوست اطراف چشم و پلک ها با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب باعث عمیق شدن خطوط ظریف آن و پیدا شدن سر و کله! چین و چروک های درشت و محسوس می شود. با این تفاسیر بهتر است به سراغ عینک آفتابی بروید و دیگر چانه نزنید!

عینک آفتابی استاندارد

در خرید این یک قلم، دلسوزانه عمل کنید، چون مستقیماً با چشم ها سر و کار دارد. بنابراین قید دستفروش ها را بزنید اما سراغ عینک فروشی هایی که جیب تان را خالی می کنند نیز نروید. به قیمت عینک آفتابی توجه کنید اما آن را جزو مشخصات عینک آفتابی خوب قرار ندهید. تنها کافی است که میزان مسدود کردن اشعه UV بررسی شود.

ابتدا عینکی مناسب فرم صورت تان انتخاب کنید، بدون اینکه بیش از حد تنگ یا ناراحت کننده باشد. مرکز لنز عینک باید در راستای مرکز چشم قرار گیرد و فریم عینک نباید پهن باشد تا اشعه ماوراء بنفش را از اطراف عبور ندهد. سپس با کمک دستگاه UV متر از استاندارد بودن عینک آفتابی خود مطمئن شوید. این دستگاه باید UV عینک را از 98 درصد به بالا نشان دهد. علاوه بر آن وجود علامت UV 400 در کنار برخی از عینک ها هم از قابلیت آن در محافظت در برابر اشعه UVB خبر می دهد.

از طرفی عینک آفتابی شما نباید ماهیت نور و تصاویر را تغییر دهد یا شیشه آن نباید آنقدر تیره باشد که چشم ها از پشت آن دیده نشود. چون این عینک ها دید شما را کم می کنند.

بیشتر عینک های آفتابی بخصوص لنزها، از پلاستیک ساخته شده اند؛ اما نوع پلاستیک های استفاده شده می توانند تفاوت های زیادی داشته باشند. در پلاستیک های با جنس خوب احتمال شکسته شدن عینک و آسیب دیدن به چشم ها کمتر است. عینک هایی که چهارچوب و لنز آن از جنس پلی کربنات است، هم با دوام و هم سبک وزن است؛ بنابراین ماندگاری و طول عمر بیشتر است.

روش های صحیح نگهداری از عینک

  • بهترین ماده تمیز کننده برای شستشوی عینک، چند قطره مایع دستشویی است. هرگز از تمیز کننده هایی که در ترکیب خودشان الکل، سرکه و یا آمونیاک دارند، استفاه نکنید.
  • همیشه قبل از تمیز کردن عینک های آفتابی آنها را با آب بشورید، زیرا ذرات کوچک گرد و غبار روی شیشه عینک شما قرار می گیرند و اگر آنها را با دستمال پاک کنید، ممکن است به عینک شما آسیب رسد.
  • اگر از اسپری ها برای تمیز کردن عینک خود کمک می گیرد حتماً دقت داشته باشید که اسپری هایی که برای تمیز کردن سطوح به کار می روند، معمولاً مواد شیمیایی دارند و باعث مخدوش شدن عینک شما می شوند.
  • بهتر است بعد از تمیز کردن عینک آفتابی آنها را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود، در غیر این صورت از دستمال های مخصوص برای خشک کردن عینک خود استفاده کنید.
  • از حوله، دستمال کاغذی، پارچه و گوشه شال و روسری برای تمیز کردن عینک استفاده نکنید! پارچه ها هر چقدر هم روی پوست شما لطیف به نظر برسند بافتی دارند که می توانند به شیشه عینک شما آسیب بزنند.
  • هنگام برداشتن عینک از روی صورت یا هنگام تمیز کردن آن دقت داشته باشید که عینک از فرم خود خارج نشود.
  • هنگامی که از عینک استفاده نمی کنید حتماً آن را در جعبه مخصوصش قرار دهید. هیچ وقت عینک را بدون قرار دادن در قاب مخصوص خود در کیف تان رها نکنید.
  • روزی یکبار شیشه عینک آفتابی یا طبی خود را تمیز کنید. وقتی عینک خود را روی میز یا داخل قاب عینک می گذارید، دقت داشته باشید جهت جلوگیری از خط افتادن شیشه ها، شیشه های عینک به سمت بالا قرار بگیرند.
  • به هیچ عنوان عینک های خود را زیر نور خورشید قرار ندهید. به هنگام رانندگی معمولاً عادت بر آن است که عینک ها را روی داشبورد و در زیر نور خورشید قرار می دهند که یک عادت کاملاً اشتباه است. ضمن اینکه حرارت باعث تغییر شکل فریم می شود، همچنین نور مستقیم به راحتی روی لنزهای عینک شما تاثیر می گذارد.

سالم و شیک پوش باشید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ویژگی های عینک آفتابی مناسب چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا