چرا غروب آفتاب سرخ رنگ به نظر می رسد؟

غروب سرخ فام زیبا با آن همه رنگ های به هم آمیخته و مواجش یکی از دلپذیرترین مناظر طبیعی است. به هنگام تماشای این منظره شاید بارها به خودتان گفته باشید: آه خورشید چقدر سرخ شده است! البته باید بدانیم که این خود خورشید نیست که در زمان غروب قرمز رنگ می شود، بلکه این تنها نظر ماست که در آن لحظه ی خاص، خورشید را به آن گونه می بینیم. درست در همان لحظه ای که خورشید به نظر قرمز رنگ می آید، مردمی که هزاران فرسنگ در جهت غرب از ما قرار دارند، آن را به رنگ قرمز مشاهده نمی کنند.

تنها چیزی که به هنگام غروب فرق کرده و باعث شده است که خورشید در نظر ما سرخ رنگ جلوه کند، مسافتی است که نور آفتاب باید در داخل اتمسفر زمین بپیماید. هر اندازه که خورشید از افق پایین تر می رود، مقدار مسافتی که نور باید در اتمسفر کره ی زمین طی کند، افزایش خواهد یافت.

نور آفتاب ترکیبی از نورهای رنگارنگ است. نور خورشید در حالت عادی در نظر ما سفید رنگ به نظر می رسد؛ اما اتمسفر زمین (یعنی هوایی که دور تا دور کره ی زمین را فرا گرفته) از ذرات هوا، گرد و غبار، بخار آب و سایر ناخالصی ها تشکیل شده است. به همین دلیل، نوری که از اتمسفر سیاره ی زمین عبور می کند، بوسیله ی این ذرات مختلف به رنگ های گوناگونی منعکس می شود.

اتمسفر کره ی زمین به گونه ای است که نور بنفش، آبی و سبز را بیشتر از نور قرمز و زرد منتشر می کند. به همین جهت چون خورشید در افق رو به پایین می رود، اتمسفر زمین رنگ های قرمز و زرد را بیشتر در خودش نگه می دارد و در نتیجه این دو رنگ بیشتر از بقیه ی رنگ ها به دید ما انسان ها می آید. پس به همین دلیل است که هنگام غروب خورشید، افق به رنگ قرمز جلوه گر می شود.

در ضمن، همین سیستم خاص نور افشانی که در اتمسفر زمین وجود دارد، مطلب دیگری را هم برای ما روشن می سازد و آن اینکه چرا ما آسمان را به رنگ آبی می بینیم؟

نور بنفش و نور آبی دارای امواجی کوتاه هستند. یعنی در حدود ده مرتبه سریع تر از امواج نور قرمز در اتمسفر زمین منتشر می شوند. این نکته به این معناست که شعاع های قرمز بطور مستقیم در اتمسفر زمین حرکت می کنند ولی شعاع های آبی باید بوسیله ی ذرات هوا، گرد و غبار و آب پخش شوند. از اینجا می توان به راز آبی بودن آسمان نیز پی برد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا غروب آفتاب سرخ رنگ به نظر می رسد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا