با خواص درمانی گیاه جینسینگ آشنا شوید

جینسینگ که در نواحی خاصی از قاره آسیا رشد می‌کند بیش از 400 سال است که به عنوان گیاه دارویی سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تمامی تمدن‌های مشهور دنیا از این گیاه به عنوان داروی اسطوره‌ای یاد می‌شود. ظاهر ریشه جینسینگ به شکل بدن انسان بوده و در نواحی بومی به عنوان اکسیر زندگی (Elixir of life) شهرت دارد. این گیاه بطور طبیعی تنها در سه منطقه از جهان می‌روید و مستندات ثابت کرده‌اند که رویش اصلی این گیاه کشور کره می‌باشد. این گیاه برای رشد خود نیازمند شرایط خاصی است و از لحاظ جغرافیایی شبه جزیره کره بهترین مکان برای رشد جینسینگ می‌باشد.

رشد کامل گیاه جینسینگ 6 سال به طول می‌انجامد. هرچه سن ریشه این گیاه بیشتر شود، تجمع جینسینوسایدها نیز در آن افزایش می‌یابد. لذا می‌توان گفت با افزایش تدریجی سن گیاه خواص درمانی و دارویی آن نیز افزایش می‌یابد.

در این مقاله شما می‌توانید با خواص درمانی جینسینگ آشنا شوید.

انواع جینسینگ

ریشه جینسینگ بسته به فرآیند خشک کردن، به دو گروه سفید و قرمز تقسیم می‌شود. جینسینگ سفید ریشه تازه گیاه است که بعد از پوست کندن خشک می‌شود اما جینسینگ قرمز بدون پوست کندن توسط بخار خشک می‌شود. در پروسه بخار زدن، نشاسته آن ژلاتینه می‌شود که باعث افزایش میزان ساپونین‌ها و فعال شدن اجزای ترکیبی موثر آن می‌گردد.

مکانیسم اثر

ریشه گیاه جینسینگ حاوی ساپونین‌های تری‌ترپنی، روغن‌های ضروری، پلی‌استیلن، پلی‌ساکارید، پپتیدوگلیکان، ترکیبات نیتروژنی، اسیدهای چرب، کربوهیدرات‌ها و ترکیبات فنولی می‌باشد.

مهمترین جزء فعال این گیاه جینسینوسایدها (ساپونین‌ها) هستند که ساختار تری‌ترپنی دارند و فعالیت‌های فارماکولوژیکی گیاه جینسینگ مربوط به این ترکیبات می‌باشد. جینسینگ گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی است که موجب افزایش مقاومت بدن در برابر عوامل استرس‌زا، تروما، اضطراب، ضعف و خستگی می‌شود. عصاره این گیاه از طریق محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال عمل می‌کند و باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی می شود.

موارد مصرف

 • افزایش قدرت بدن در مقابله با استرس و رفع خستگی ناشی از تنش‌های محیطی و عصبی
 • بهبود و رفع مشکلات آمیزشی در هر دو جنس، افزایش میل جنسی و جلوگیری از انزال زودرس و اختلالات نعوظ در آقایان و رفع کمبود میل جنسی در بانوان که اصطلاحاً به آن سرد مزاجی جنسی می‌گویند.
 • بهبود عملکرد حافظه، افزایش فعالیت ذهنی و سرعت عمل محاسبات
 • افزایش تعداد و کیفیت اسپرم و مایع منی و قدرت بارورسازی آقایان
 • تنظیم سیکل تخمک‌گذاری بانوان و افزایش قابلیت رحم برای لانه‌گزینی و رشد جنین
 • تقویت سیستم ایمنی
 • مقابله با پیری و کهولت سن
 • بهبود خلق‌وخو
 • افزایش قدرت و توان سیستم قلبی و عروقی که ورزشکاران از این خاصیت به منظور افزایش استقامت و کارآیی سیستم ماهیچه‌ای استفاده می‌کنند.
 • تنظیم فشارخون (جینسینگ در بدن به صورت آداپتوژن عمل می‌کند و باعث تنظیم فشارخون می‌شود.)
 • کاهش علائم افسردگی
 • کاهش اثرات منفی ناشی از یائسگی مانند گرگرفتگی، استرس، افسردگی و بی‌خوانی در زنان بالای 50 سال.

عوارض جانبی

مصرف فرآورده‌های حاوی عصاره جینسینگ غالباً اثرات جانبی به همراه ندارند. ممکن است گاهی واکنش‌های حساسیتی مشاهده شود.

افرادی که وارفارین مصرف می‌کنند هنگام مصرف فرآورده‌های حاوی عصاره جینسینگ باید تست پایش نسبت نرمال شده بین‌المللی (International Normalized Ratio) را در فواصل زمانی کمتری انجام دهند.

در ضمن زنان باردار خصوصاً در سه ماه اول بارداری و همچنین در دوران شیردهی از مصرف این فرآورده‌ها خودداری نمایند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا