استفاده از فناوری تشخیص چهره برای حیوانات

یکی از اصلی ترین کارهایی که محافظان حیات وحش در جهان، برای حفاظت از گونه های مختلف انجام می دهند، سرشماری و ثبت آمار دقیق از تعداد باقیمانده از گونه های در حال خطر است. هرچه دقت این سرشماری دقیق تر باشد، می توان کارهای موثرتری برای حیوانات در حال انقراض انجام داد. محققان برای چنین کاری به جزئیات حیوانات توجه می کنند؛ جزئیاتی مانند یک زخم روی پوزه، یک یال در گردن و موارد دیگر.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، ملانی کلاپام (Melanie Clapham) زیست شناس خرس که بیش از یک دهه را صرف مطالعه خرس های گریزلی کرده، روش دیگری را برای تفکیک و سرشماری خرس ها بکار برده است. او چند سال پیش با طرح این سوال که آیا فناوری تشخیص چهره انسان ها می تواند برای حیوانات هم بکار برود، سراغ دو توسعه دهنده در سیلیکون ولی رفت و با هم BearID را ایجاد کردند.

نرم افزار تشخیص چهره که برای نظارت بر خرس های گریزلی استفاده می شود و با تحلیل تصاویر ثبت شده از خرس ها بوسیله هوش مصنوعی، تاکنون 4674 قلاده خرس مختلف را شناسایی کرده است. ملانی کلاپام می گوید: «این نرم افزار 132 حیوان مختلف را شناسایی می کند اما تمرکز اصلی آن روی خرس های گریزلی است و دقتی 80 درصدی دارد.»

به گفته او، چنین تکنولوژی ای با پردازش هزاران عکس که محل ثبت آنها مشخص است، می تواند مسیر حرکت حیوانات، خطرات احتمالی و حتی حمله حیوانات به محل زندگی انسان ها را پیش بینی کند و یک روش اساسی برای کمک به حفظ حیات این حیوانات باشد.

تشخیص چهره در مزرعه

در حالی که BearID با چرخ زدن در طبیعت به دنبال چهره های جدیدی در بین خرس ها است، محقق دیگری به نام جو هوگلند (Joe Hoagland) در تلاش است تا همین کار را در گاوداری ها انجام دهد. هوگلند یک دامدار، البته از نوع مدرنش است که در حال ساخت برنامه ای به نام Cattle Tracs است که به گفته وی هر کسی را قادر می کند تصاویر گاوها را از هم تشخیص دهد و برای هر کدام از آنها نامی بگذارد. او توضیح می دهد که گاوهای گوشتی در طول زندگی خود با افراد و مکان های مختلفی سر و کار دارند، از تولیدکنندگان گرفته تا چراگاه برای تغذیه و سپس کشتارگاه ها و شرکت های بسته بندی گوشت.

اما ارتباط و پیگیری زیادی بین این زنجیره وجود ندارد و این مسئله بررسی مشکلاتی مانند بیماری های حیوانی را که می تواند دام را از بین ببرد و همچنین به انسان ها آسیب برساند دشوار می کند.

هوگلند انتظار دارد این برنامه تا پایان سال در دسترس باشد. توانایی ردیابی حیوان بیمار، یافتن منبع آن، قرنطینه کردن و ردیابی افراد و دام هایی که با آن در تماس بوده اند، حداقل کاری است که می توان به کمک Cattle Tracs انجام داد. ساز و کاری که شاید بتواند جلوی یک فاجعه جهانی مانند کرونا را که مربوط به بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است، بگیرد.

در حال حاضر پایگاه داده های Cattle Tracs که هوش مصنوعی در حال بررسی آن است، شامل بیش از 135 هزار تصویر از 1000 گاو جوان است. به گفته محققان دانشگاه ایالتی کانزاس که بررسی این داده ها را به عهده دارند، این تکنولوژی تا 94 درصد در شناسایی حیوانات دقت دارد.

کمک به پیشگیری از انقراض

گرچه تشخیص چهره برای حیوانات، مشکلات و موانعی مانند حفظ حریم خصوصی را ندارد و همچنین حیوانات زبان ندارند تا به نظارت نهادها روی آنها اعتراض کنند، اما باز هم مواردی وجود دارد که باعث می شود این کار با مخالفت هایی روبرو شود و بار منفی داشته باشد.

به عنوان مثال گرچه فناوری نظارت می تواند به محافظت از حیوانات کمک کند اما ممکن است در برابر آنها نیز استفاده شود. تانیا برگر ولف (Tanya Berger Wolf) بنیانگذار و مدیر Wildbook.org که یک شرکت هوش مصنوعی برای پروژه های تحقیقاتی حیات وحش است، اهمیت کنترل دسترسی به داده های حیوانات را بسیار مهم می داند، چرا که او اعتقاد دارد: «آنچه برای دانشمندان و مدیران حفاظت بسیار مهم است، می تواند برای شکارچیان حیات وحش نیز حکم طلا را داشته باشد.»

به این دلیل که یک شکارچی غیر مجاز می تواند از تصاویر حیوانات، همراه با داده هایی مانند مختصات GPS که ممکن است به عکس ها متصل باشد، برای یافتن آنها استفاده کند. این مسئله مانند این می ماند که فعالان محیط زیست، شکارچیان با تفنگ های آماده شلیک خود را به بالای سر حیوانات ببرند.

همچنین برای رشد هوش مصنوعی در مورد حیوانات، احتیاج به جمع آوری تعداد زیادی از تصاویر حیوانات از جهت های مختلف در شرایط نوری متفاوت است. آن هم در شرایطی که هیچ مانعی مانند گیاهان و… بخشی از آنها را نپوشانده باشد. این داده ها برای آموزش شبکه های هوشمند (AI) حیاتی است. برای همین محققان در حال کار روی سیستم AI هستند تا بتوانند تحلیل داده ها را از طریق فیلم های ضبط شده توسط دوربین هایی که در طبیعت کار گذاشته شده است، نیز انجام دهند و با تشخیص دقیق حیوانات باقیمانده از گونه های در حال نابودی، در تلاش برای حفظ آنها موفق تر باشند.

منابع

خبر علمی «استفاده از فناوری تشخیص چهره برای حیوانات» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به The New York Times و گزارش آرش جهانگیری، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا