چرا نوشیدن آب مفید است؟

اگر از یک زیست شناس بخواهید که فهرست ضروری ترین مواد حیاتی را برایتان نام ببرد، آب را مرتبه ی اول آن فهرست قرار خواهد داد. آب چیزی بسیار ضروری برای همه انواع و شکل های حیات است. هر یاخته ی زنده، خواه یاخته گیاه باشد یا یاخته جانور، وابسته به آب است.

تقریباً هفت دهم وزن بدن هر انسانی را آب تشکیل می دهد. در مورد گیاهان و جانوران دیگر نیز همین را می توان گفت و تقریباً هفت دهم وزن بدن آنها نیز از آب به وجود می آید.

در صورتی که انسان آب ننوشد، ظرف مدت بسیار کوتاهی خواهد مُرد. چرا چنین است؟ و چرا آب برای ادامه حیات ضرورت دارد؟

علت نیاز هر موجود زنده به مقدار معینی آب، این است که یاخته ها، که واحدهای بنیادی تشکیل دهنده ی موجودات زنده به شمار می روند، از مولکول های آب ساخته شده اند. بدون آب، این واحدهای بنیادی، شکل کنونی خود را نداشتند و برای شکل کنونی حیات بی فایده بودند.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

هر انسان بالغ، در طی روز حدود دو و نیم لیتر آب، به صورت مایعات، و یک لیتر هم به صورت غذاهای جامد (مانند میوه، سبزی، نان و گوشت) می خورد. علاوه بر این سه و نیم لیتر آبی که در طی روز وارد بدن می شود، بیش از یازده لیتر آب بین اندام های مختلف بدن در حرکت است و جابجا می شود.

در درون رگ های بدن ما حدود پنج و نیم لیتر خون جریان دارد که بیش از سه لیترش از آب تشکیل می شود و این مقدار همیشه ثابت است. حتی اگر شخصی بعد از یک پیاده روی طولانی در فصل تابستان احساس کند که دهانش به شدت خشک شده و آبی در بدنش باقی نمانده است، یا حتی اگر چهار لیتر آب نوشیده باشد، باز هم مقدار آب موجود در بدنش ثابت خواهد ماند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که ما هر اندازه هم که آب بنوشیم، باز هم قادر نخواهیم بود خون خودمان را رقیق سازیم.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا نوشیدن آب مفید است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا