چرا اسید می تواند پوست را بسوزاند؟

تبلیغات

بعضی اسیدها به دلیل تمایل قوی شان به جذب آب، سوزاننده هستند. آنها هنگام جذب آب، حرارت فراوان تولید می کنند. بیشتر سلول های زنده دارای آب هستند و اسیدهای قوی با آنها ترکیب شده، آنها را می کُشند و سوختگی های بسیار شَدید ایجاد می کنند.

اسیدهای کلریدریک (جوهر نمک)، سولفوریک و نیتریک همگی بسیار قوی و خطرناک هستند. این اسیدها را اسیدهای معدنی می نامند، زیرا از مواد بی جان تولید می شوند.

اسیدهای آلی یا اسیدهایی که بطور طبیعی در بافت های زنده ساخته می شوند، نسبتاً ضعیف هستند. سرکه و آبلیمو از اسیدهای آلی می باشند.

افرادی که در صنایع با اسید سر و کار دارند از لباس، دستکش و عینک های محافظ استفاده می کنند. اگر در آزمایشگاه شیمی خواستید با اسید کار کنید باید بسیار مراقب باشید؛ هنگام مخلوط کردن آب و اسید همیشه باید اسید را به آرامی در آب بریزید و هرگز در اسید، آب نریزید. اگر اسید به پوست تان پاشید، آن را با آب و سپس با محلول رقیق آمونیاک بشویید. اگر در چشم تان اسید پاشید، چشم را ابتدا با آب جاری و سپس با محلول جوش شیرین شستشو دهید.

تبلیغات
کتاب کدینگ تصویری ۱۱۰۰ واژه انگلیسی که باید دانست

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا اسید می تواند پوست را بسوزاند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند ۱۳۸۴ با شابک ۳-۷۲-۶۲۲۹-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا