خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / طبیعت / چرا همه ابرها باران زا نیستند؟
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

چرا همه ابرها باران زا نیستند؟

تا به حال با هواپیما از میان ابرها عبور کرده اید؟ یا بالای کوه، جایی که ابرها در اطراف شما در حال چرخش باشند را دیده اید؟ اگر دیده باشید، پس احتمالاً اطلاعات و تجربه های خوبی نسبت به ابرها دارید.

ابرها تراکم مه و ذرات آب هستند و همیشه بخار آب در هوا وجود دارد.

در فصل تابستان میزان بخار آب در هوا افزایش می یابد و این، به دلیل ازدیاد درجه حرارت است. زمانی که بخار آب موجود در هوا زیاد باشد، کاهش دمای بخار، آن را متراکم می کند و در این حالت می گوییم که هوا از بخار آب اشباع شده است. در هوای اشباع شده، یک کاهش جزئی دما، بخار آب را متراکم می کند. بنابراین زمانی که هوای گرم اشباع شده تا جایی صعود کند که دمای پایین تری دارد، تراکم رخ داده و ابر تشکیل می شود. مولکول های آب با یکدیگر ترکیب شده و قطرات کوچک و بی شمار آب را به وجود می آورند.

اگر قطرات کوچک آب موجود در یک ابر، به یک توده هوای گرم برخورد کنند چه اتفاقی می افتد؟ آنها تبخیر شده و ابر ناپدید می شود! به همین علت است که ابرها، مدام تغییر شکل می دهند. آب موجود در آنها از حالت بخار به مایع تبدیل می شود. قطرات آب موجود در ابر، وزن دارند. بنابراین، جاذبه زمین آنها را به پایین می کشد. آنها به پایین و پایین تر تنزل می کنند و هم چنانکه در حال فرود، به سطح زمین نزدیک می شوند، تبخیر صورت می گیرد.

اما فرض کنید که هوای زیر یک ابر، گرم تر نبوده و مرطوب باشد. طبیعتاً، قطرات آب تبخیر نخواهند شد و در عوض، بزرگتر و بزرگتر شده و تراکم روی می دهد و طولی نمی کشد که هر قطره کوچک به قطره بزرگی تبدیل شده و به سمت پایین سرازیر شده و باران می بارد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا همه ابرها باران زا نیستند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
کارگاه آموزشی الفبای بورس

یک دیدگاه

  1. سلام
    سایت خوبی دارید دست شما درد نکنه امیدوارم موفق باشید
    بهتره در آینده از مطالب علمی بیشتری استفاده کنید
    و هر کسی بتونه آن مطالب رو به صورت pdf از سایت شما دانلود کنه

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

چرا ابرها گوناگون هستند؟

چرا ابرها گوناگون هستند؟

هوای گرم و مرطوب به آسمان بر می خیزد و زمانی که ...