اگر سطح آب دریا 12 اینچ افزایش یابد؟

افزایش سطح آب ناشی از دو عامل می باشد که هر دو حاصل از تغییرات آب و هوایی هستند:

  • انبساط حرارتی: که در آن حجم اقیانوس در اثر جذب بخشی از گرمای به دام افتاده در اتمسفر، گسترش می یابد. به عبارت دیگر، انبساط حرارتی یا Thermal expansion تمایل ماده به تغییر در حجم در مقابل تغییر در دما است.
  • ذوب شدن یخ ها: یخ و ورق های یخی که زمانی روی زمین یخ زده بودند، به سمت آب اقیانوس ها سرازیر می شوند.

از آغاز قرن 20، کارشناسان افزایش سطح آب جهانی را اندازه گیری کردند که در هر نقطه از 0.02 اینچ (0.6 میلیمتر) به 0.12 اینچ (3 میلیمتر) در سال افزایش یافته است. به صورت محتاطانه تخمین زده می شود تا سال 2100، سطح آب دریاهای جهانی 12 اینچ افزایش یابد. البته برخی از کارشناسان چنین افزایشی را تا اواسط قرن 21 پیش بینی می کنند.

در این مرحله از تاریخ بشر، 12 اینچ (30 سانتی متر) افزایش در سطح آب دریا تنها یک فرض نیست، بلکه این اتفاق روزی رخ می دهد؛ و ما می خواهیم بدانیم که در آن زمان چه خواهد شد؟ شما می توانید با ما همراه شوید.

با توجه به زمین شناسی ایالات متحده، بخش هایی از سواحل اقیانوس اطلس در ایالات متحده هر سال در حال تجربه ی 0.14 اینچ (3.7 میلیمتر) افزایش در سطح دریا می باشند. برخی از مناطق شمالی خلیج مکزیک نیز به تدریج در حال فرو رفتگی هستند که این عامل هم به افزایش سالانه سطح دریا تا 0.39 اینچ (10 میلیمتر) کمک می کند. در مقابل در جنوب آلاسکا، عقب نشینی یخبندان ها به کاهش نسبی سطح دریا منجر می شود.

در حالی که احساس می کنیم اثرات افزایش 12 اینچ در سطح دریا در سراسر جهان متفاوت خواهد بود، باید بگوییم که برای کاهش آسیب پذیری باید خطوط ساحلی ایمن شوند. بالا رفتن سطح دریا همراه با طوفان های خروشان و جزر و مدهای زیاد و شدید خواهد بود و در نتیجه سبب جاری شدن سیل های سخت و آسیب و خسارت دیدن شهرهای ساحل نشین می شود. در واکنش به این اتفاقات، جوامع مجبور به ساخت اورلند خاکریز، دیوار سیل و موانع دیگر هستند.

آسیب پذیرترین شهرها، گوانگژو چین (Guangzhou China)، نیواورلئان ایالت لوئیزیانا (New Orleans Louisiana) و گوایاکیول اکوادور (Guayaquil Ecuador) خواهند بود.

افزایش 12 اینچ در سطح آب دریا، همراه با خسارت سیل، آب های شور (آب همراه با نمک) را نیز به درون کشور هدایت می کند. در نتیجه آب شیرین که منبع آب آشامیدنی است را آلوده می کند و اکوسیستم (زیست بوم) را – که نمی توانند با افزایش شوری زنده بمانند – فلج می کند.

حتی این عوامل می توانند منجر به جابجایی یا آواره شدن کل جمعیت یک منطقه شوند. به عنوان مثال جزیره کم ارتفاع کیریباتی (Kiribati) در اقیانوس آرام می تواند تا سال 2050 غیر قابل سکونت شود. بنابراین فرسایش ساحلی می تواند اثرات سوء بر جهانگردی و گردشگری نیز داشته باشد.

با توجه به مطالعات تغییر آب و هوایی طبیعت، اگر هیچ اقدام پیشگیرانه ای صورت نگیرد حتی افزایش سطح دریا به اندازه 7.9 اینچ (20 سانتی متر) می تواند تا یک تریلیون دلار در هر سال به شهرهای ساحلی جهان آسیب برساند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «اگر سطح آب دریا 12 اینچ افزایش یابد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا