با انواع پوست آشنا شوید

هر کسی یکی از پنج نوع پوست را دارد. علل مختلفی می‌تواند بر نوع پوست تاثیر بگذارند. هر کدام از انواع پوست ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و دانستن آنها می‌تواند در مراقبت بهتر از پوست کمک کند.

انواع پوست

  • پوست معمولی: پوست معمولی پوستی طبیعی است. مراقبت از آن آسان بوده و نسبت به سایر انواع پوست کمتر مشکل‌ساز است.
  • پوست خشک: پوست خشک اغلب فاقد رطوبت است. افرادی که پوست خشک دارند، متوجه پوسته پوسته شدن آن می‌شوند. پوست‌های خشک ممکن است به راحتی تحریک شوند.
  • پوست‌چرب: اگر پوست چرب دارید، ممکن است با جوش‌های مکرر یا آکنه مواجه شوید. پوست چرب ظاهری براق دارد و هنگام لمس احساس چرب بودن ایجاد می‌کند. افرادی که پوستی چرب دارند، غدد چربی بیش از حد فعال دارند. این گونه پوست‌ها تمایل دارند که منافذ بزرگتری داشته باشند.
  • پوست حساس: اگر پوست حساسی دارید، احتمالاً به راحتی تحریک می‌شود. ممکن است هنگام استفاده از محصولات خاص کهیر یا جوش بزنید. برخی افراد که پوست حساس دارند واکنش‌های آلرژیک مکرر را تجربه می‌کنند. برخی دیگر قرمزی و تحریک بیش از حد دارند. طبق تحقیقی حدود 70 درصد از زنان و 60 درصد از مردان گزارش داده بودند که پوستی حساس دارند.
  • پوست ترکیبی: داشتن پوست ترکیبی به این معنی است که باید با پوست‌های خشک و چرب دست و پنجه نرم کنید. ناحیه تی (یعنی بینی، پیشانی و چانه) ممکن است چرب بوده، در حالی که گونه‌های شما خشک و پوسته پوسته باشند.

تغییرات پوستی چگونه رخ می‌دهند؟

نوع پوست می‌تواند در طول زمان تغییر کند. برای مثال با تغییرات هورمونی در جوانی، ممکن است فرد حملات پوستی چرب و مستعد به آکنه را تجربه کند. با اینکه در دوران کودکی این گونه پوستی نداشته است. محیط و آب و هوا نیز می‌تواند بر نوع پوست تاثیر بگذارد.

چه چیزی باعث ایجاد انواع مختلف پوست می‌شود؟

نوع پوست به دلایل مختلفی می‌تواند متفاوت باشد. در حالی که نوع پوست به شدت تحت تاثیر ژنتیک است. عوامل دیگری نیز که در ادامه به آنها اشاره شده می‌توانند تاثیرگذار باشند:

سن

با افزایش سن، پوست نازک شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. پوست مسن‌تر مانند گذشته چاق و صاف نیست. این تغییرات می‌تواند ظاهر پوست و نوع پوست را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال پوست حساس‌تر شده و بیشتر مستعد خشک شدن است.

روال تمیز کردن

مراقبت از پوست مهم است. اما آیا می‌دانستید که روش تمیز کردن پوست می‌تواند بر نوع پوست تاثیر بگذارد؟ مطالعه‌ای نشان داده که خشک کردن با حوله پس از شستشو می‌تواند بر عملکرد پوست تاثیر بگذارد و احتمال خشک شدن آن بیشتر می‌شود.

آب و هوا و قرار گرفتن در معرض خورشید

آب و هوا می‌تواند بر نوع پوست تاثیر بگذارد. طبق مطالعه‌ای، پوست افراد در ماه‌های تابستان چرب‌تر و در زمستان خشک‌تر می‌شود. محیط نیز می‌تواند نقش داشته باشد. برای مثال روشن کردن شومینه در زمستان سبب خشکی پوست می‌شود. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند پوست افراد را حساس‌تر کند. زیرا اشعه خورشید به پوست آسیب می‌رساند و آن را نازک‌تر و شکننده‌تر از قبل می‌کند.

بیماری‌ها

برخی از بیماری‌های پوستی، مانند روزاسه (آکنه بزرگسالی)، می‌توانند حساسیت پوست را افزایش دهند. بیماری‌هایی مانند اگزما و پسوریازیس پوست را خشک می‌کنند.

سبک زندگی و نوع پوست

عوامل سبک زندگی که می‌توانند بر سلامت و ظاهر پوست تاثیر بگذارند عبارتند از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون محافظت. این موارد می‌توانند باعث تجمع زیاد رنگدانه‌ها در پوست، چین و چروک زودرس و پیری پوست شوند.

منابع

  1. Very Well Health
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا