جنبش چیپکو چیست؟

تبلیغات

کلمه چیپکو (Chipko) به معنای بغل کردن یا چسبیدن است. جنبش چیپکو، جنبش یا نهضتی برای حفظ محیط زیست است که اولین بار سال ۱۹۷۳ زنان روستای رینی در منطقه هیمالیایی هندوستان آن را شروع کردند. این زنان با بغل کردن درختان، مانع قطع کردن آنها به دست چوب بُرها شدند.

این جنبش، امروزه ذهن بسیاری از مردم جهان را به خود مشغول کرده و اصطلاح چیپکو به معنای حفظ جنگل به کار می رود. بطوریکه در نیویورک نیز صدها نفر از طرفداران حفظ محیط زیست با اجتماع در پارک اصلی شهر و در آغوش گرفتن درخت ها، اتحادشان را با جنبش چیپکو نشان داده اند.

اگرچه زنان روستای رینی تحصیلکرده نیستند و بسیاری از آنان حتی از معنای اصطلاحاتی مانند تنوع زیستی، بوم شناسی، رخنه لایه ازون و اثر گلخانه ای سر در نمی آورند، اما با کارشان به جهانیان آموختند که با نابود کردن طبیعت، خودمان را نیز نابود خواهیم کرد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «جنبش چیپکو چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند ۱۳۸۴ با شابک ۳-۷۲-۶۲۲۹-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا