چرا وجود مواد معدنی برای بدن لازم است؟

بخشی از بدن موجودات زنده از مواد معدنی و نمک ها تشکیل شده است؛ به همین جهت وجود این مواد به مقدار اندک در غذاهایی که می خوریم، ضروری است.

مواد معدنی مورد نیاز بدن به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول موادی هستند که به مقدار زیاد در بدن یافت می شوند. بدن انسان روزانه به 100 میلیگرم از این مواد نیاز دارد. دسته دوم موادی هستند که نیاز روزانه بدن به آنها فقط چند میلیگرم است.

مواد معدنی نقش موثری در رشد و سلامت استخوان ها، دندان ها، خون و بافت های بدن دارند. این مواد، فعالیت اعضای مختلف بدن، ضربان قلب، فشار اسمزی مایعات بدن، پیام عصبی، انعقاد خون، توازن اسیدها و بازها در بدن و انتقال گازها از ریه به بافت ها و بالعکس را تنظیم می کنند. علاوه بر این، مواد معدنی موجب هدایت پیام های عصبی می شوند و انقباض ماهیچه ها و تولید انرژی را در داخل سلول ها کنترل می کنند. این مواد در ساختمان آنزیم ها، هورمون ها و ویتامین ها نیز وجود دارند.

زیاده روی در مصرف نمک ها و مواد معدنی برای بدن مضر است. مصرف بیش از اندازه نمک خوراکی موجب افزایش فشار خون و خطر حمله قلبی می شود. بنابراین رعایت تعادل در مصرف این مواد، بسیار مهم است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا وجود مواد معدنی برای بدن لازم است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا