تلسکوپ چیست؟

تبلیغات

تلسکوپ نور رسیده از یک شئی دور را متمرکز می کند و تصویر بزرگ شده آن را به وجود می آورد. تصویر از طریق یک عدسی درشت نمای قوی دیده می شود و به همین دلیل، بسیار نزدیک به نظر می رسد. دوربین های دو چشمی از دو تلسکوپ تشکیل شده اند که کنار هم قرار گرفته اند. در تلسکوپ بازتابی از آئینه استفاده می شود. تلسکوپ های نجومی بزرگ همواره با استفاده از آئینه ساخته می شوند، زیرا ساخت و نصب آئینه ها ساده تر از ساخت و نصب عدسی ها است.

تلسکوپ های نوری را می توان بسیار بزرگ و قوی ساخت، اما اختلال ایجاد شده بوسیله اتمسفر زمین، میزان دید ستاره شناسان را محدود می کند. تلسکوپ های نجومی به دو نوع شکستی و بازتابی تقسیم می شوند. تلسکوپ شکستی به عدسی هایی مجهز است که تصویری بزرگ شده و وارونه تولید می کنند. تلسکوپ های بازتابی، آئینه انحنادار بزرگی دارند که نور را جمع آوری می کنند و روی یک آئینه دیگر باز می تاباند. آئینه دوم در قسمت چشمی قرار دارد.

اولین تلسکوپ های نجومی از نوع شکستی یا انکساری بودند و در سال 1609 میلادی گالیله به کمک نوع ساده ای از آنها که وسیله ای دستی بود، اکتشافات مهمی انجام داد. تلسکوپ کک (Keck Observatory) که در هاوایی نصب شده است، بزرگترین تلسکوپ جهان است و قطر آئینه آنکه از 36 قطعه جدا ساخته شده است، به 10 متر می رسد. قدرت جمع آوری نور این تلسکوپ، چهار برابر تلسکوپ 5 متری و مشهور نصب شده در کوه پالومار در کالیفرنیای آمریکا است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تلسکوپ چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
خرید انواع پیراهن مردانه با بهترین قیمت و کیفیت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا