آیا تلسکوپ فضایی جیمز وب جایگزین تلسکوپ فضایی هابل شده است؟

پروژه های فضایی اغلب بیش از حد انتظار طول می کشد، اما تلسکوپ فضایی جیمز وب بدشانس تر از بسیاری از آنها بوده است. در ابتدا برنامه ریزی شده بود که در سال 2007 راه اندازی شود، اما یک بازطراحی بزرگ، افزایش هزینه ها و تاخیرها منجر به عقب راندن آن به حدود سال 2018 شد. با این حال، دوره آزمایشی از سال 2016 به بعد نیز با تاخیرهای طولانی مواجه شد و تاخیر بیشتری نیز توسط همه گیری کرونا در آن ایجاد شد. در نهایت تاریخ 25 دسامبر 2021 پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب انجام شد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب برای تمرکز بر قسمت مادون قرمز طیف از 0.6 تا 28 میکرون طراحی شده است. به عبارتی قادر به دیدن در نور فرابنفش مانند تلسکوپ هابل نخواهد بود، اما قادر خواهد بود روی اجرام درخشان مادون قرمز مانند کهکشان های بسیار دور تمرکز کند.

سایز محافظ آفتاب جیمز وب حدود 22 متر در 12 متر است (تقریباً نصف یک هواپیمای بوئینگ 737) که این آفتابگیر به اندازه یک زمین تنیس می باشد.

جیمز وب در واقع به دور زمین نخواهد چرخید. در عوض در نقطه زمین – خورشید L2 لاگرانژ خواهد نشست. این نقطه حدود 1.5 میلیون کیلومتر از خورشید دورتر است.

مدل سه بعدی تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ هابل یا جیمز وب؛ کدام بهتر هستند؟

از آنجایی که جیمز وب همان نوع نوری را که هابل قادر به انجام آن است پوشش نمی دهد، واقعاً جایگزین هابل نیست. در حالی که ما توانایی دیدن در نور ماوراء بنفش را به همان روشی که هابل انجام داد را از دست خواهیم داد اما با گسترش دامنه طول موج ها به نور مادون قرمز، جیمز وب دسترسی به بخشی از طیف را فراهم می کند که هابل هرگز نداشته است.

نور مادون قرمز طول موج بیشتری دارد و می تواند از اجسامی در فضا عبور کند که نور مرئی توسط آنها مسدود شده است. به همین دلیل تصاویر گرفته شده با استفاده از تلسکوپ هایی که فرکانس های فروسرخ را شناسایی می کنند، می توانند اجسام را فراتر از این موانع تشخیص دهند و واضح تر از تصاویر گرفته شده با تلسکوپ های دیگر به نظر برسند.

بطورکلی آنچه به عنوان جمع بندی می توان گفت این است آئینه تلسکوپ جیمز وب تقریباً سه برابر بزرگتر از هابل است و جیمز وب قادر است جهان را در طیف مادون قرمز ثبت کند، در حالی که هابل تا حد زیادی تصاویر را در نور مرئی و فرابنفش می گیرد. هابل همچنین در مداری بسیار نزدیکتر به زمین قرار دارد، به این معنی که در مقایسه با جیمز وب نمی تواند در زمان به عقب نگاه کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا تلسکوپ فضایی جیمز وب جایگزین تلسکوپ فضایی هابل شده است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا