خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / نجوم / چگونه فاصله ی ستاره ها را اندازه می گیرند؟
خبرنامه ایمیلی بازار کار ایران

چگونه فاصله ی ستاره ها را اندازه می گیرند؟

بیشتر ستاره ها بسیار بزرگ هستند. با این وجود؛ چنین به نظر می رسد که آنها فقط تعداد زیادی «نقطه های روشن و نورانی» می باشند! علت این موضوع آن است که ستاره ها در مسافت های بسیار دوری از سیاره ی زمین قرار گرفته اند. فاصله ی ستاره ها از ما آنقدر زیاد است که مسافت بین سیاره ی زمین تا ستاره ها را بر حسب «سال نوری» اندازه گیری می کنند، نه بر حسب کیلومتر!

یک «سال نوری» به مسافتی گفته می شود که نور در مدت یکسال طی می کند. این فاصله بر حسب کیلومتر برابر با ۹,۴۶۰,۷۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلومتر (۱۰۱۲ × ۹.۴۶۰۷) است. نزدیک ترین ستاره ای که با چشم غیر مسلح (یعنی بدون استفاده از تلسکوپ) قابل مشاهده است، چهار سال نوری از سیاره ی زمین فاصله دارد. نام این ستاره در اصطلاح ستاره شناسی «آلفا سنتوری» است.

در اینجا به یکی از روش های محاسبه ی تخمینی فاصله ی زمین تا ستاره ها بوسیله ی ستاره شناسان اشاره می کنیم. ستاره شناسان هر ستاره را از دو نقطه ی بسیار دور از یکدیگر مشاهده می کنند. (به «مشاهده» در اصطلاح ستاره شناسی، «رصد» گفته می شود.) به عنوان نمونه، ستاره شناسان ممکن است ستاره ای را از دو نقطه ی متضاد (که این دو محل در دو طرف از سطح زمین قرار گرفته اند) رصد نمایند. حتی ممکن است مشاهدات شان را به فاصله ی شش ماه انجام دهند زیرا در این فاصله ی زمانی، سیاره ی زمین به نقطه ی متضاد از نقطه ی اولیه اش در مدار خورشید می رسد. در ضمن انجام دادن این مشاهدات، به نظر ستاره شناسان چنین می نماید که ستاره ی مزبور تغییر وضعیت داده است. این «تغییر وضعیت نسبی» را در اصطلاح ستاره شناسی «اختلاف منظر» یا «پارالاکس» می نامند. ستاره شناسان اختلاف منظر ستاره ی مزبور را اندازه گیری می کنند و به آن وسیله می توانند مسافت آن ستاره تا سیاره ی زمین را تخمین بزنند.

ستاره ها فاصله ی بسیار زیادی تا سیاره ی زمین دارند و به همین جهت است که برای مشاهده و مطالعه کردن آنها باید از تلسکوپ استفاده شود. ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ، صدها میلیون ستاره را تا به امروز مشاهده یا رصد کرده اند. دورترین اجسامی که با استفاده از تلسکوپ قابل مشاهده می شوند، هزاران میلیون سال نوری با سیاره ی زمین فاصله دارند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه فاصله ی ستاره ها را اندازه می گیرند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*