تلسکوپ فضایی جیمز وب آماده پرتاب می شود

برای کاوش هرچه بیشتر آسمان، نیاز به تلسکوپ هایی داریم که هم ابعاد بزرگی داشته باشند و هم جو زمین در کار آنها اختلال ایجاد نکند. تلسکوپ های فضایی به همین دلیل ساخته می شوند. تلسکوپ فضایی جیمز وب قرار است پس از سه سال تاخیر، بالاخره در زمستان 2021 به فضا پرتاب شده و ماموریت خود را به عنوان یکی از قدرتمندترین تلسکوپ هایی فضایی عصر حاضر آغاز کند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، ساخت تلسکوپ فضایی جیمز وب از دهه 90 میلادی آغاز شد و تاریخ حدودی پرتاب آن در دهه اول 2000 در نظر گرفته شده بود. اما ساخت آن در سال 2016 به پایان رسید و قرار بود در سال 2018 پرتاب شود. این پرتاب هم به دلیل نقص فنی در یکی از سپرهای خورشیدی وب به تاخیر افتاد. قرار بعدی پرتاب در سال 2020 بود اما این پرتاب هم مانند خیلی از رویدادهای دیگر، تحت تاثیر همه گیری کووید 19 قرار گرفت. سرانجام، قرار نهایی پرتاب آن برای دسامبر 2021 گذاشته شد و اگر در سال میلادی جاری اتفاق دیگری نیفتد، چشم های طلایی این تلسکوپ بالاخره باز خواهند شد.

قطر آئینه تلسکوپ وب، 6.5 متر است و نسبت به تلسکوپ نسل قبلی اش یعنی تلسکوپ هابل با آئینه 2.4 متری، می تواند نور خیلی بیشتری را جمع آوری کند. جیمز وب قرار است در محدوده امواج فروسرخ به جمع آوری داده بپردازد. محدوده ای که باعث می شود اطلاعات بسیاری از کهکشان ها و ستاره های بسیار دور دست و قدیمی به ما برسد که پیش از این ناشناخته بوده اند.

منابع

خبر علمی «تلسکوپ فضایی جیمز وب آماده پرتاب می شود» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به NASA، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا