یکروزه سرماخوردگی را ضربه فنی کنید

سرماخوردگی دارید و نمی توانید از روی تخت بلند شوید؟ پس باید استراحت کنید. اما شاید شرایط شغلی یا تحصیلی شما به گونه ای است که فقط می توانید یک روز مرخصی بگیرید یا سر کلاس نروید. احتمالاً از همین حالا هم نگران هستید که پس از یک روز مرخصی چطور با حال بد سر کار بروید.

نگران نباشید. شما می توانید با یک برنامه ریزی 24 ساعته، حال تان را خوب کنید و آماده برگشتن سر کار یا کلاس شوید.

ساعت 8 صبح: خودتان را معاینه کنید. سرماخوردگی دارید؟ مرخصی می خواهید یا نه؟

شک دارید که امروز استراحت کنید یا سر کار بروید؟ دکتر جیسون جوناس، متخصص داخلی در بیمارستان لیرز نافیلد می گوید: «اگر تب دارید (درجه حرارت شما بیشتر از 37.5 درجه است) یا به شدت سرفه می کنید، دچار ضعف، بی حالی، درد بدن و سردرد هستید و یا اگر اسهال دارید، به خودتان مرخصی بدهید و استراحت کنید.

همه این موارد نشان می دهند که بدن شما مشغول جنگیدن با میکروب ها و عفونت است. اگر به خودتان استراحت ندهید اوضاع را بدتر خواهید کرد و حتی ممکن است به چند روز استراحت نیاز پیدا کنید. استراحت امروز می تواند باعث شود که شما شرایط بهتری برای فردا داشته باشید.»

ساعت 9 صبح: مایعات بنوشید. با آب پرتقال شروع کنید.

باید سعی کنید تا می توانید بدن تان را هیدراته کنید. در واقع رساندن مایعات کافی به بدن یکی از بهترین راهبردهای ممکن برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلونزا است. دکتر استیون لاکر، متخصص عفونی در پنسیلوانیا می گوید: «بهترین کار این است که با یک لیوان آب پرتقال شروع کنید تا به بدن تان ویتامین ث (C) برسانید. این گونه سیستم ایمنی تان تقویت می شود. سپس یک لیوان آب بخورید، طی روز هم حداقل 8 لیوان دیگر مایعات بنوشید.

مایعات سم ها را از بدن شما دفع کرده و به شما کمک می کند با عفونت بجنگید. اگر تب دارید (چون با تعریق و تنفس آب از دست می دهید) میزان نوشیدن تان را بیشتر هم کنید.»

ساعت 10 صبح: از قرص ها کمک بگیرید.

یادتان باشد که قرص نخوردن همیشه کار خوبی نیست. باید بدانید که به تنهایی نباید با عفونت بجنگید. دکتر جوناس می گوید: «داروهایی مثل پاراستامول و ایبوپروفن می تواند تب شما را پایین بیاورد و در عین حال باعث می شود شما کمتر مایعات از دست بدهید. در عین حال این داروها سیستم ایمنی شما را هم تقویت می کنند و این گونه بدن تان بهتر می تواند با بیماری بجنگد. می توانید یک قرص را در ساعت 10 صبح و یک قرص دیگر را 4 تا 6 ساعت بعد بخورید.»

ساعت 12:30 ظهر: سوپ بخورید. سوپ مادربزرگی!

احتمالاً آنقدر کم اشتهاء هستید که اصلاً دوست ندارید غذا بخورید، اما مطمئن باشید بدن تان به انرژی نیاز دارد. دکتر جوناس می گوید: «شما باید به سیستم ایمنی تان ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را برسانید. باور کنید در این یک مورد خاص باید به نصیحت های مادربزرگ تان گوش کنید و سوپ مرغ بخورید.» پروتئین مرغ به بازسازی سیستم ایمنی کمک می کند، سیر و پیاز داخل این سوپ هم با میکروب ها مبارزه کرده و کل سوپ هم باعث می شود سلول های مرده و میکروب ها از بدن خارج شوند.

اگر معده تان حتی سوپ مرغ را هم تحمل نکرد، می توانید یک موز بخورید که منبعی غنی از پتاسیم است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

ساعت 3 بعد از ظهر: بیدار بمانید! خوابیدن به نفع شما نیست.

اگرچه بدن تان به استراحت نیاز دارد، اما اگر تمام روز را بخوابید شب نمی توانید خوب بخوابید و این گونه روز بعد حال بدتری خواهید داشت. اگر بدن تان به استراحت نیاز دارد چرت بزنید اما این چرت نباید بیشتر از 45 دقیقه باشد. این گونه می توانید شب خوب استراحت کنید و برای فردا انرژی بیشتری داشته باشید. اگر خسته هستید دراز بکشید اما نخوابید، خودتان را سرگرم کنید، اما سعی کنید کار نکنید که خسته شوید.

ساعت 5 بعد از ظهر: پیاده روی کنید.

اگر احساس می کنید نسبت به صبح بهتر هستید، می توانید برای یک پیاده روی 10 دقیقه ای اقدام کنید. دکتر آنجلا چاملرز، متخصص بهداشت و سلامت در دانشگاه وست مینستر می گوید: «یک پیاده روی کوتاه می تواند به بدن شما کمک کرده و در واقع عملکرد بدن تان را تنظیم کند. بهتر این است که مثلاً با پوشیدن یک لباس و کفش مناسب تا مغازه نزدیک بروید و برگردید، سرعت راه رفتن شما باید نه زیاد باشد و نه کم.»

ساعت 7 عصر: برنامه های کمدی تماشا کنید.

تا به حال شنیده اید که خنده برای آدم سرماخورده خوب است؟ دکتر جوناس می گوید: «خندیدن فقط حال روح تان را خوب نمی کند، بلکه در بدن تان آنتی بادی هایی ترشح می کند که علیه میکروب ها می جنگند، در ضمن باعث ترشح سروتونین هم می شود که حالی بهتر را در شما به وجود می آورد. داشتن خنده و شادی همینطور باعث ترشح اندورفین ها در بدن می شود که آنها هم گرفتگی و کوفتگی عضلات را بر طرف می کنند، برای همین به تماشای فیلم یا نمایش کمدی بنشینید یا مطالب کمدی بخوانید تا خوب شوید.»

ساعت 9:30 شب: بخوابید.

دکتر چاملرز می گوید: «زود به رختخواب بروید و استراحت کنید. البته نه آنقدر زود که خواب تان نبرد یا نیمه شب بیدار شوید. حداکثر یک تا دو ساعت قبل از وقتی که بطور معمول هر شب می خوابید، بخوابید تا یک خواب خوب داشته باشید و طی خواب بیدار نشوید. بهترین کار این است که حداقل 8 ساعت بخوابید؛ این گونه بدن شما فرصت خواهد داشت تا هورمون های لازم مثل ملاتونین و هورمون رشد را ترشح کند و این طوری فردا صبح که بیدار می شوید دیگر بیمار نیستید.»

نوشیدنی ها و سوپ های گرم چه تاثیری بر سرماخوردگی می گذارند؟

هر نوشیدنی گرم و خوشمزه ای مثل عسل و لیمو برای سرماخوردگی خوب است. هر چقدر خوشمزه تر باشد به ترشح بزاق و مخاط کمک می کند و گلو را نرم می کند. سوپ گرم و خوش طعمی که خوب پخته شده باشد هم خیلی کارساز است، البته تحقیقات نشان می دهد سوپ شیرین بهتر است، زیرا به مهار سرفه کمک می کند.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «یکروزه سرماخوردگی را ضربه فنی کنید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات مجله سیب سبز به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا