چگونه آنتی بیوتیک ها کار می کنند؟

تبلیغات

آنتی بیوتیک ها موادی شیمیایی هستند که وقتی وارد بدن می شوند، انواع معینی از میکروب ها را از بین برده و یا جلوی رشد آنها را می گیرند، و بدین ترتیب، برای مبارزه علیه بیماری به بدن کمک می کنند.

برای اولین بار نام آنتی بیوتیک در سال 1942 مورد استفاده قرار گرفت. این نام از دو لغت یونانی به معنی «علیه» و «حیات» گرفته شده است.

اکثر آنتی بیوتیک ها از میکروب ها (که موجودات ریزی هستند مانند باکتری، کپک و…) تهیه می شوند. میکروب هایی که در تهیه آنتی بیوتیک ها مورد استفاده قرار می گیرند، به واسطه قدرت شان در تولید مواد شیمیایی که علیه میکروب های بیماری زا می جنگند، انتخاب می شوند. به عبارت دیگر، بشر از تنازعی (جنگی) که در طبیعت، در بین میکروب ها وجود دارد، استفاده می کند.

میکروب ها در یک تلاش پیوسته برای ادامه حیات بوده و در طی این تلاش، مواد شیمیایی پیچیده ای را در بدن خود تولید می کنند. دانشمندان با بررسی فرآورده های شیمیایی میکروب ها، بسیاری از مواد شیمیایی از بین برنده میکروب های بیماری زا را کشف کرده اند. اگر بتوان این مواد شیمیایی را در آزمایشگاه ها ساخت و اگر مقدار آنها کافی باشد، آنها را می توان در تهیه آنتی بیوتیک ها استفاده کرد.

تبلیغات
حراج کفش ورزشی مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو استور

اما؛ چگونه آنتی بیوتیک ها باعث بهبود بیماری می شوند؟ و چگونه آنها به قسمت مورد نظر در بدن برای انجام وظیفه خود راه می یابند؟
علم هنوز نتوانسته به این سوالات پاسخ دقیق دهد. با این حال:

  • بعضی دانشمندان معتقدند آنتی بیوتیک مانع رسیدن اکسیژن به میکروب ها شده و بدون اکسیژن، آنها قادر به رشد نیستند.
  • برخی دیگر عقیده دارند که آنتی بیوتیک مانع دریافت غذا توسط میکروب ها، از بدن بیمار می شوند و بنابراین آنها از گرسنگی می میرند.
  • بعضی نیز بر این عقیده اند که میکروب ها، آنتی بیوتیک ها را با قسمتی از رژیم غذایی معمول خود اشتباه گرفته و آن را خورده و مسموم می شوند.

یک آنتی بیوتیک ممکن است از راه های گوناگون علیه میکروب های مختلف عمل کند. در یک مورد ممکن است باعث کشته شدن میکروب شده و در مورد دیگر تنها آن را ضعیف نموده و بقیه کار را به عهده سیستم دفاعی بدن واگذار کند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه آنتی بیوتیک ها کار می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا