چگونه آنتی بیوتیک ها کار می‌کنند؟

آنتی بیوتیک ها موادی شیمیایی هستند که وقتی وارد بدن می‌شوند، انواع معینی از میکروب‌ها را از بین برده و یا جلوی رشد آنها را می‌گیرند. بدین ترتیب، برای مبارزه علیه بیماری به بدن کمک می‌کنند.

برای اولین بار نام آنتی بیوتیک در سال 1942 مورد استفاده قرار گرفت. این نام از دو لغت یونانی به معنی «علیه» و «حیات» گرفته شده است.

اکثر آنتی بیوتیک ها از میکروب‌ها (که موجودات ریزی هستند مانند باکتری، کپک و…) تهیه می‌شوند. میکروب‌هایی که در تهیه آنتی بیوتیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به واسطه قدرت‌شان در تولید مواد شیمیایی که علیه میکروب‌های بیماری‌زا می‌جنگند، انتخاب می‌شوند. به عبارت دیگر، بشر از تنازعی (جنگی) که در طبیعت، در بین میکروب‌ها وجود دارد، استفاده می‌کند.

میکروب‌ها در یک تلاش پیوسته برای ادامه حیات بوده و در طی این تلاش، مواد شیمیایی پیچیده‌ای را در بدن خود تولید می‌کنند. دانشمندان با بررسی فرآورده‌های شیمیایی میکروب‌ها، بسیاری از مواد شیمیایی از بین برنده میکروب‌های بیماری‌زا را کشف کرده‌اند. اگر بتوان این مواد شیمیایی را در آزمایشگاه‌ها ساخت و اگر مقدار آنها کافی باشد، آنها را می‌توان در تهیه آنتی بیوتیک ها استفاده کرد.

چگونه آنتی بیوتیک ها باعث بهبود بیماری می‌شوند؟

بهتر است بپرسیم چگونه آنها به قسمت مورد نظر در بدن برای انجام وظیفه خود راه می‌یابند؟ علم هنوز نتوانسته به این سوالات پاسخ دقیق دهد. با این حال:

  • بعضی دانشمندان معتقدند آنتی بیوتیک‌ها مانع رسیدن اکسیژن به میکروب‌ها شده و بدون اکسیژن، آنها قادر به رشد نیستند.
  • برخی دیگر عقیده دارند که آنتی بیوتیک مانع دریافت غذا توسط میکروب‌ها، از بدن بیمار می‌شوند و بنابراین آنها از گرسنگی می‌میرند.
  • بعضی نیز بر این عقیده‌اند که میکروب‌ها، آنتی بیوتیک‌ها را با قسمتی از رژیم غذایی معمول خود اشتباه گرفته و آن را خورده و مسموم می‌شوند.

یک آنتی بیوتیک ممکن است از راه‌های گوناگون علیه میکروب‌های مختلف عمل کند. در یک مورد ممکن است باعث کشته شدن میکروب شده و در مورد دیگر تنها آن را ضعیف نموده و بقیه کار را به عهده سیستم دفاعی بدن واگذار کند.

منابع

  1. کتاب به من بگو چرا و چگونه. نوشته آرکادی لئوکوم. ترجمه سعید درودی. انتشارات بهزاد. 1391.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا