مطالعات نشان می‌دهد که یادگیری و خوش اندام بودن کلید طول عمر بیشتر است

بر اساس مطالعات دانشگاه ادینبورگ در کشور اسکاتلند، ترک سیگار، مراقبت از وزن و یادگیری چیزهای جدید می‌توانند به افزایش طول عمر شما کمک کنند. ژن‌ها هم در انتخاب‌های سبک زندگی افراد نقش دارند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، دانشمندان با تجزیه و تحلیل اطلاعات ژنتیکی بیش از 600 هزار نفر از مردم شمال آمریکا، اروپا و استرالیا پی بردند که ژن‌ها چگونه می‌توانند بر طول عمر افراد تاثیر بگذارند. مثلاً برخی ژن‌های خاص موجب روی آوردن به مواد مخدر می‌شوند. سیگار و رفتارهای منجر به بروز سرطان ریه بیشترین تاثیر را در کوتاه کردن طول عمر انسان‌ها ایفا می‌کنند.

به گفته محققان، مصرف یک پاکت سیگار در روز بطور متوسط هفت سال از عمر انسان می‌کاهد. اما خبر خوب این است که افرادی که سیگار را ترک می‌کنند، به اندازه کسانی که اصلاً لب به سیگار نزده‌اند، عمر می‌کنند. محققان همچنین دریافته‌اند که چربی بدن و دیگر فاکتورهای مرتبط با بیماری دیابت موجب کاهش طول عمر افراد می‌شود.

یافته‌ها نشان می‌دهند به ازای هر حدود 2.2 پوند وزن اضافی، دو ماه از عمر انسان کم می‌شود.

افرادی که از تجربه‌های جدید استقبال می‌کنند و آموزش و یادگیری بیشتری دارند نیز سال‌های بیشتری عمر خواهند کرد. یکسال یادگیری و مطالعه غیر درسی تقریباً یکسال به طول عمر شما اضافه می‌کند.

تفاوت ژن‌ها و تاثیر آن بر میزان کلسترول خون نیز می‌تواند حدود هشت ماه از عمر انسان کم کند. عملکرد ژنی که با سیستم ایمنی مرتبط است می‌تواند 6 ماه به عمر انسان اضافه کند.

منابع

  1. ScienceDaily
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا