5 تکنیک برای موفقیت در امتحانات

پس از چند ماه کلاس رفتن، درس خواندن و یادگیری، در نهایت روز امتحان فرا می رسد. چند ساعتی که می تواند دشوار و سرنوشت ساز باشد. اما جای نگرانی نیست. تنها کافی است برای کسب موفقیت در امتحانات به توصیه های زیر عمل کنید.

در این مقاله شما می توانید با 5 تکنیک برای کسب موفقیت در انواع امتحانات آشنا شوید.

1) مطالعه را زودتر شروع کنید.

به این ترتیب بهتر می توانید بر موانع پیش بینی نشده ای که در مسیر مطالعه و مرور مطالب برای شما اختلال ایجاد می کنند، غلبه کنید. در نظر داشته باشید که روش مطالعه شب امتحانی، برای همه دانش آموزان و دانشجویان موثر نیست و معمولاً باعث ایجاد استرس می شود. بنابراین بهتر است برنامه مدیریت زمانی را تا حد امکان با جزئیات طراحی کرده و بطور دقیق مشخص کنید که هر روز چه مطالبی را باید بخوانید و چند ساعت برای مطالعه کافی است؛ بین ساعات مطالعه نیز یک وقت استراحت مشخص کنید تا دچار استرس و خستگی نشوید.

2) بهترین روش مطالعه برای شما کدام است؟

شیوه یادگیری هر کسی با دیگران متفاوت است. بعضی از افراد با خط کشیدن زیر مطالب مهم و نمودارها و بعضی دیگر با یادداشت برداری، مطالب را بهتر یاد می گیرند. برخی افراد زمانی مطالب را بهتر می آموزند که فردی دیگر مطالب درسی را از روی کتاب برای آنها بخواند یا مرور کند.

مرور مطالب درسی، یک فرآیند کاملاً شخصی است؛ بنابراین قبل از انتخاب روش مطالعه، چند روش را امتحان کنید. به این ترتیب، می توانید هوشیارانه تر به مطالعه و مرور مطالب بپردازید. همچنین بهتر است برنامه مطالعه خود را متناسب با بهترین زمان برای یادگیری‌ خود تنظیم کنید.

3) محیط مناسب برای یادگیری

شاید خیلی ها به شما بگویند که مطالعه در کتابخانه، مفیدتر از مطالعه در خانه است. عده ای دیگر بر این باور هستند که زندانی شدن در اتاق، بهترین راه برای مطالعه دروس می باشد. پس محیط مناسب خود را برای مطالعه تعیین کنید. گاهی اوقات تغییر محل نیز می تواند مطالعه را برای شما جذاب تر کند.

بهتر است هنگام مطالعه، لباس راحت بر تن کنید و مقداری آب و خوراکی سالم کنار دست تان باشد.

4) جدی باشید.

شاید مطالعه مطالب درسی، فعالیت مورد علاقه شما نباشد، اما باید در این کار جدی باشید. تمام عواملی که حواس شما را پرت می کنند را از اطراف خود بردارید و فقط بر جدول زمانی امتحانات تمرکز داشته باشید. استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی را نیز محدود کنید.

5) تمرین، تمرین و تمرین.

نحوه مطالعه شما باید به صورتی باشد که بتوانید در امتحانات از دانش خود به بهترین شکل استفاده کنید. مرور نمونه سوالات امتحانی می تواند مفید باشد. هرچه بیشتر تمرین کنید، بهتر متوجه می شوید که اساتید چه سوالاتی مد نظرشان است و بیشتر روی مطالعه همان مباحث تمرکز خواهید کرد. به یاد داشته باشید تمرین زیاد در هر کاری باعث می شود در آن کار متخصص و ماهر شوید.

چند روش غیر معمول برای مطالعه دروس

  • فایل صوتی مربوط به تاریخ ها، نقل قول ها و فرمول های مهم در مطلبی که مطالعه می کنید را ضبط کرده و وقتی بیرون می روید به آنها گوش دهید.
  • وقتی مطلب خاصی را مطالعه می کنید، از عطر مخصوصی استفاده کرده و در روز امتحان نیز از همان عطر استفاده کنید. چرا که استفاده از بو یا طعم مشابه در زمان مطالعه و هنگام آزمون، باعث فعال شدن حافظه در زمان امتحان می شود.
  • مطالب مختلف را با صدای بلند و با لحن ها یا لهجه های متفاوت تلفظ کنید. به این ترتیب، وقتی سعی می کنید آنها را به یاد بیاورید، یاد آن لهجه یا لحن خاص می افتید و مطلب را بهتر به خاطر می آورید.
  • یادداشت‌ برداری را به شکل های متفاوت مانند متن روزنامه، نامه و یا به شکل تصویری انجام دهید. توجه داشته باشید که نباید زمان زیادی را برای این کار صرف کنید و نیازی به طراحی و نوشتن هنرمندانه نیست؛ چرا که منظور از این روش، ارائه اطلاعات به شکلی متفاوت است.
  • برای یکی از دوستان خود که در حال مطالعه واحد درسی دیگری است، مطالبی که مطالعه می کنید را توضیح دهید. بیان مطالب برای شخص دیگر باعث می شود مطالبی که مطالعه کرده اید، در ذهن تان برجسته تر شود.
  • از مطالبی که مطالعه کرده اید، یادداشت هایی (روی کاغذ چسبان) تهیه کنید و آنها را همه جای خانه بچسبانید. وقتی اطراف خود را با نوت ها و یادداشت ها احاطه کنید، مجبور می شوید آنها را به خاطر بسپارید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «5 تکنیک برای موفقیت در امتحانات»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله Times Higher Education ترجمه مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. اینکه برای مطالب تان منبع می گذارید کار خیلی جالب و خوبی است، ممنون بابت مطالب خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا