چگونه انسان از وجود دایناسورها آگاه شدند؟

تبلیغات

دایناسورها حدود 250 میلیون سال پیش به وجود آمده و حدود 65 میلیون سال پیش از بین رفتند. بنابراین دایناسورها مدت ها پیش از پیدایش اولین انسان ها بر زمین، نابود شده اند.

دیدگاه های مختلفی در این زمینه وجود دارد. گروهی نابودی دایناسورها را به دلیل تغییر آب و هوا و پوشش گیاهی زمین می دانند، تغییری که دایناسورها نتوانستند خود را به سرعت با آن سازگار کنند.

همچنین احتمال دارد که بر اثر برخورد یک سنگ آسمانی عظیم با زمین، ابرهای انبوهی از غبار ایجاد و مانع رسیدن نور خورشید شده باشد و با سرد شدن مناطق گسترده ای از زمین، دایناسورها از سرما نابود شده باشند. وزش بادهای شَدید، خشکسالی یا حتی تشعشعات فضایی نیز می تواند علت نابودی دایناسورها بوده باشد.

با این حال، تقریباً تمام آنچه درباره دایناسورها می دانیم مبتنی بر فسیل آنان است. فسیل انواع مختلفی دارد. یکی از معمول ترین انواع آن، بقایایی است که طی زمان به سنگ تبدیل شده است. فسیل هایی نیز از استخوان، دندان و پنجه حیوانات گوناگون یافت شده است. دانشمندان بر اساس این بقایا می توانند شکل دایناسورها را در زمان حیات شان حدس بزنند. نظریه تکامل نیز بر اساس مطالعه تاریخی فسیل های ادوار مختلف به وجود آمد.

تبلیغات
حراج کفش ورزشی مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو استور

بعضی اوقات حتی ردِ پای دایناسورها در گل و لای نیز به صورت فسیل در آمده است. با مطالعه همین فسیل ها است که توانسته ایم شیوه راه رفتن دایناسورها، یعنی دو پا یا چهار پا بودن آنها را تعیین کنیم.

گاه بقایای فسیل شده یک دایناسور در دلِ دایناسوری دیگر کشف شده است، یعنی بعضی دایناسورها طعمه بعضی دیگر می شده اند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه انسان از وجود دایناسورها آگاه شدند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا