دستگاه گردش خون در بدن انسان چگونه کار می کند؟

دستگاه گردش خون در بدن انسان از سه بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از قلب، رگ های خونی و خون. مایع آبکی که لنف نام دارد و رگ هایی که آن را حمل می کنند، گاهی اوقات به عنوان بخشی از دستگاه گردش خون محسوب می شوند.

دستگاه گردش خون شبکه ای است که خون را به سراسر بدن می رساند. گردش خون انسان، غذا و اکسیژنی را که سلول ها برای زنده ماندن نیاز دارند تامین می کند و در همان زمان دی اکسید کربن و دیگر مواد زائد را از سلول ها خارج می کند. گردش خون به تنظیم دمای بدن کمک می کند و حامل موادی است که از بدن در برابر بیماری ها محافظت می کنند. به علاوه، دستگاه گردش خون مواد شیمیایی را که هورمون نام دارند و به تنظیم فعالیت قسمت های مختلف بدن کمک می کنند، حمل می کند.

رگ های خونی سیستم پیچیده ای از لوله های مرتبط را در سرتاسر بدن تشکیل می دهند. سه نوع رگ خونی وجود دارد:

  • سرخرگ: که وظیفه بردن خون را از قلب به عهده دارد.
  • سیاهرگ: که وظیفه بازگرداندن خون به قلب را به عهده دارد.
  • مویرگ: رگ بسیار کوچکی است که سرخرگ ها را به سیاهرگ ها ارتباط می دهد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «دستگاه گردش خون در بدن انسان چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا