دستبندی که از اوردوز جلوگیری می کند

گروهی از دانشجویان مهندسی نرم افزار در دانشگاه کارنگی ملون، دستبندی ابداع کرده اند که می تواند اوردوز مواد مخدر را شناسایی کند و پیام هشدار صوتی و متنی ارسال کند. دانشجویان این دستبند را HopeBand نامیده اند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این دستبند در حقیقت یک دستگاه اکسیژن سنج خون (pulse oximetry) است. یوسام هوانگ یکی از پژوهشگران این پروژه می گوید: «کافی است این دستبند با موبایل کاربر هماهنگ شود، در صورت که او اوردوز کند، پیام هشداری به شماره تماس افراد در فهرست اورژانس (اضطرار) ارسال می شود.»

به گفته پژوهشگران دستبند مذکور نشانه های اضطراب در فرد را رصد می کند. حسگرهای این دستگاه می توانند سطح اکسیژن خون را ردیابی کنند و برای این منظور نور LED به پوست می تابانند و تغییرات در جذب نور را بررسی می کنند. اگر سطح اکسیژن به حدی کم شود که احتمال اوردوز وجود داشته باشد، دستگاه وضعیت را به مدت 10 ثانیه رصد کرده و سپس پیام هشداری ارسال می کند.

در وب سایت ISR دانشگاه کارنگی ملون درباره فرآیند اطلاع رسانی این دستگاه آمده است: «هنگامی که دستبند بوسیله بلوتوث به موبایل متصل می شود، حسگر بطور مداوم اطلاعات را خوانش می کند. اگر اکسیژن خون فرد برای مدتی حدود 30 ثانیه کاهش یابد، دستگاه یک چراغ LED در نمایشگر (از سبز به قرمز) را روشن می کند. سپس از طریق اپلیکیشنی در موبایل، پیام هایی همراه با موقعیت مکانی کاربر برای شماره تماس های اضطراری ارسال می کند.»

هدف از طراحی این دستبند کاهش زمان لازم برای اطلاع رسانی و رسیدگی به فرد است.

منابع

خبر علمی «دستبندی که از اوردوز جلوگیری می کند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Tech Xplore و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا