چرک چگونه به وجود می‌آید؟

چرک مایع سفیدی است که از برخی از زخم‌ها ترشح می‌شود. در واقع چرک مخلوطی از گلبول‌های سفید مرده و میکروب‌های نابود شده است. گلبول‌های سفید با جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن می‌روند. این گلبول‌ها همواره آماده مبارزه با میکروب‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا و عفونی هستند. گلبول‌های سفید خاصیت بیگانه‌خواری دارند. آنها در صورت برخورد با باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا آنها را به درون خود می‌کشند و از بین می‌برند.

چرک چیست؟

وقتی زخم یا شکافی در پوست به وجود می‌آید، میکروب‌ها در آن محل تجمع می‌کنند. گلبول‌های سفید برای نابود کردن این میکروب و جلوگیری از ورود آنها به بدن، از خون خارج می‌شوند و خود را به محل بریدگی می‌رسانند. در طول این جریان، بسیاری از آنها می‌میرند و از ترشحات و لاشه آنها مایع سفیدی به وجود می‌آید که همان چرک است.

اگر پزشک متوجه شود که گلبول‌های سفید خون به تنهایی نمی‌توانند عفونت و میکروب‌ها را از بین ببرند، آنتی بیوتیک تجویز می‌کند تا زخم سریع‌تر بهبود یابد.

منابع

  1. کتاب چرا، چطور، چگونه؟ نوشته دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال. ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز. موسسه نشر و تحقیقات ذکر. تیر 1393.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا