چرک چگونه به وجود می آید؟

تبلیغات
HiU Company

چرک مایع سفیدی است که از برخی از زخم ها ترشح می شود. در واقع چرک مخلوطی از گلبول های سفید مرده و میکروب های نابود شده است. گلبول های سفید با جریان خون به قسمت های مختلف بدن می روند. این گلبول ها همواره آماده مبارزه با میکروب ها و سایر عوامل بیماری زا و عفونی هستند. گلبول های سفید خاصیت بیگانه خواری دارند. آنها در صورت برخورد با باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا آنها را به درون خود می کشند و از بین می برند.

وقتی زخم یا شکافی در پوست به وجود می آید، میکروب ها در آن محل تجمع می کنند. گلبول های سفید برای نابود کردن این میکروب و جلوگیری از ورود آنها به بدن، از خون خارج می شوند و خود را به محل بریدگی می رسانند. در طول این جریان، بسیاری از آنها می میرند و از ترشحات و لاشه آنها مایع سفیدی به وجود می آید که همان چرک است.

اگر پزشک متوجه شود که گلبول های سفید خون به تنهایی نمی توانند عفونت و میکروب ها را از بین ببرند، آنتی بیوتیک تجویز می کند تا زخم سریع تر بهبود یابد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرک چگونه به وجود می آید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا