چرک چگونه به وجود می آید؟

چرک مایع سفیدی است که از برخی از زخم ها ترشح می شود. در واقع چرک مخلوطی از گلبول های سفید مرده و میکروب های نابود شده است. گلبول های سفید با جریان خون به قسمت های مختلف بدن می روند. این گلبول ها همواره آماده مبارزه با میکروب ها و سایر عوامل بیماری زا و عفونی هستند. گلبول های سفید خاصیت بیگانه خواری دارند. آنها در صورت برخورد با باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا آنها را به درون خود می کشند و از بین می برند.

وقتی زخم یا شکافی در پوست به وجود می آید، میکروب ها در آن محل تجمع می کنند. گلبول های سفید برای نابود کردن این میکروب و جلوگیری از ورود آنها به بدن، از خون خارج می شوند و خود را به محل بریدگی می رسانند. در طول این جریان، بسیاری از آنها می میرند و از ترشحات و لاشه آنها مایع سفیدی به وجود می آید که همان چرک است.

اگر پزشک متوجه شود که گلبول های سفید خون به تنهایی نمی توانند عفونت و میکروب ها را از بین ببرند، آنتی بیوتیک تجویز می کند تا زخم سریع تر بهبود یابد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرک چگونه به وجود می آید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا