چگونه دستگاه تنفس غواصی کار می کند؟

دستگاه تنفس غواصی وسیله ای است که تنفس را برای غواص در زیر آب بدون نیاز به مخزن هوا از کشتی، امکانپذیر می سازد. غواص مخزن هوا را به پشت خود بسته و با خود حمل و آزادانه غواصی می کند.

به منظور تامین هوا، این دستگاه دارای دو یا تعداد بیشتری بطری های محکم فلزی پُر شده از هوای فشرده می باشد، و یک دریچه مخصوص باعث خروج هوا از شیشه می شود. یک لوله خرطومی از دریچه به دهانه متصل شده و دهانه به صورتی ساخته شده که غواص می تواند آن را به کمک دندان هایش محکم بگیرد. از آنجا که بینی غواص با صفحه ای پوشیده می شود، او باید از راه دهان تنفس کند. غواص با دستگاه تنفسی که به پشت خود بسته و با یک تسمه سنگین آن را در پایین نگه می دارد، می تواند همچون ماهی آزادانه شنا کند. او از کفش های مخصوص غواصی (Flipper) استفاده می کند، بطوریکه برای شنا احتیاج به دست هایش ندارد و می تواند یک دوربین یا نیزه ماهیگیری را با خود حمل کند.

در آب های کم عمق، غواص می تواند به مدت نیم ساعت یا بیشتر در زیر آب بماند. ولی حتی بهترین لباس های غواصی آزاد نیز نمی تواند غواص را در عمق بیشتر از 100 متر نگه دارد. در چنین عمقی، سنگینی ستون آب بالای سر غواص 10 برابر فشاری است که در سطح آب بر اجسام وارد می شود. هوای درون بطری های هوا در این عمق ده مرتبه سریع تر مصرف شده، بنابراین حتی با مخازن بزرگ هوا نیز فقط چند دقیقه می توان در زیر آب باقی ماند.

مشکل دیگری نیز در هنگام غواصی در جاهای عمیق وجود دارد. هوای درون شیشه ها مانند هوای معمولی از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. برای زنده ماندن اکسیژن مورد نیاز است. معمولاً نیتروژنی که تنفس می کنیم دوباره به خارج فرستاده می شود، ولی با افزایش فشار هوا مقداری نیتروژن در خون و بافت ها حل می شود. با بالا آمدن غواص، نیتروژن باید از خون و بافت ها خارج شود. اگر نیتروژن با سرعت کافی از ریه های غواص خارج نشود، در داخل بدن به شکل حباب های ریزی در می آید و به رگ ها فشار می آورد و جریان خون را مسدود می کند و حالت های انقباض عضلانی و فلج برای غواص پیش می آید و درد شدیدی را احساس می کند. حالت حاد آن ممکن است کشنده باشد و یا شخص را فلج کند.

به همین دلیل است که غواصان وقتی به اعماق 60 تا 100 متری می روند، باید خیلی آرام و آهسته بالا بیایند و در هنگام بالا آمدن به دفعات توقف کنند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه دستگاه تنفس غواصی کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا