آیا تنفس با دهان منجر به پوسیدگی دندان می‌شود؟

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، محققان می‌گویند افرادی که با دهان باز می‌خوابند، بیشتر در معرض پوسیدگی دندان‌ها قرار دارند. نتایج تحقیق پزشکان نیوزیلندی روی PH بزاق افراد سالم نشان می‌دهد که میزان اسیدی یا قلیایی بودن مایعات حفره دهان به ویژه بزاق آنها می‌تواند بر سلامت دندان‌ها تاثیر مستقیم داشته باشد.

این گروه از نیمی از شرکت کنندگان در این تحقیق خواستند تا با مسدود کردن مجرای بینی‌شان و تنفس از راه دهان آنها را همراهی کنند. این تحقیق مشخص کرد که تنفس از راه دهان موجب می شود PH بزاق دهان به سمت اسیدی شدن میل کند. همین موضوع می‌تواند سلامت دندان‌ها را به خطر بیندازد و احتمال پوسیدگی در آنها را بیشتر و بیشتر کند.

بر اساس نتایج این گروه، PH دهان این افراد بالای 6 گزارش شده است که نشانه‌ای محکم بر اسیدی بودن بزاق آنها است. به گفته پزشکان نیوزیلندی، زمانی که شرکت کنندگان مجبورند در طول شب از راه دهان نفس بکشند، سطح PH بزاق آنها به 3.6 کاهش یافت. این در حالی است که وقتی سطح PH به کمتر از 5.5 برسد، دندان‌ها مواد معدنی‌شان را از دست می‌دهند.

بطور معمول بزاق، دندان‌ها را در برابر پوسیدگی حفظ می‌کند اما در صورت کاهش مواد معدنی دندان‌ها، تاثیرات حفاظتی بزاق نیز کاهش می‌یابد. باکتری‌های تولید کننده اسید در فقدان بزاق رشد می‌کنند. اسید بیشتر با تجزیه دندان، موجب پوسیدگی آن و تحریک بافت‌های نرم حفره دهانی می‌شود. افرادی که شب‌ها عادت دارند با دهان باز بخوابند و از راه دهان تنفس کنند، بیشتر از هر گروه دیگری در معرض پوسیدگی دندان‌ها هستند. از آنجا که خوابیدن با دهان باز به خشکی دهان و اسیدی شدن بزاق کمک می‌کند، این گروه باید مراقبت‌های بیشتری از دهان‌شان داشته باشند و در روز چندین بار دهان‌شان را با آب شستشو دهند.

منابع

  1. University of Otago
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا