چگونه کاکتوس بدون آب زندگی می کند؟

هر موجود زنده ای که در بیابان به سر می برد، با مشکل کم آبی روبرو است یعنی باید زندگی خودش را با مقدار بسیار اندکی آب تامین کند. چنین موجودی هرگاه نتواند این مشکل خود را برطرف سازد، از ادامه زندگی محروم خواهد شد. کاکتوس نیز گیاهی است که بدون آب قادر به زندگی کردن نیست.

گیاهانی که در شرایط معمولی به سر می برند، مقدار زیادی آب مصرف می کنند. برگ ها وسیله ای هستند که از راه آنها آب از درون شیره گیاه جدا شده و پس از تبخیر در فضا پراکنده می شود. کاکتوس چون برگ ندارد، از مصرف کردن این همه آب معاف است. علاوه بر این، ساقه های آن طوری ساخته شده اند که بسیار کم و ناچیز در برابر تابش مستقیم خورشید قرار می گیرند. از این رو هیچ رطوبتی از این گیاه بیرون نمی آید.

ساقه کاکتوس بسیار ضخیم است و به همین جهت، آب را به اندازه کافی در خودش ذخیره می سازد. برای اینکه ذخیره آب بهتر باقی بماند، رویه ضخیمی نیز ساقه آن را کاملاً پوشانده است. پولک های خشن و خارهایی که بر بدنه این گیاه روییده اند، اشتهای حیوانات تشنه را کور می کنند. بنابراین، آنها به هیچ وجه به ذخیره آب گیاه کاکتوس دستبرد نمی زنند. با این تدابیر است که کاکتوس بدون دسترسی به آب، مدت های طولانی به آرامی زندگی می کند.

برخی از کاکتوس های بزرگ، طاقت آن را دارند که حتی دو سال یا بیشتر بدون دست یافتن به آب زنده بمانند.

کاکتوس ها از آن دسته گیاهانی هستند که پیوسته گل می کنند و سپس شکوفه های آنها به میوه های هسته دار تبدیل می شوند. بیشتر آنها دارای گل های زیبایی هستند. در یک بیابان پُر از کاکتوس منظره بدیعی دیده می شود. شکوفه های زرد روشن، قرمز، ارغوانی بر ساقه های براقش جلوه شادابی دارند.

بیش از هزار نوع کاکتوس در طبیعت وجود دارد که از لحاظ حجم و شکل ظاهری بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از آنها به اندازه ای کوچک می باشند که مانند یک بالشتک سنجاقی بر سطح زمین می رویند. اما کاکتوس ساگوآرو بسیار بزرگ و غول پیکر است که به عنوان سمبل ایالت آریزونا اختیار شده است و ارتفاع آن به 9 تا 21 متر می رسد.

از شیره کاکتوس دارو و نوشابه های مخمر درست می کنند. از ساقه و میوه این گیاه نیز مربا و شیرینی های لذیذی فراهم می آورند. برخی از انواع کوچک کاکتوس در اطراف خانه ها می روید. اگر آنها را در گلدان بکارید، گلدان باید طوری باشد که رطوبت را به سهولت پس بدهد. در فصل تابستان، هر چهار روز یکبار و در فصل زمستان هر دو هفته یکبار باید به این نوع کاکتوس آب بدهید.

منابع

  1. کتاب به من بگو چرا و چگونه. آرکادی لئوکوم. ترجمه سعید درودی. انتشارات بهزاد. سال 1391.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا