کشف دریاچه دفن شده در مریخ

دانشمندان به تازگی یک دریاچه را در مریخ یافته اند که در حقیقت در زیر لایه ای چند کیلومتری از یخ دفن شده است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، یک تیم متشکل از دانشمندان ایتالیایی در تحقیقات خود روی سیاره مریخ توانسته اند یکی از شواهد بسیار مهم وجود حیات یا حداقل مایع حیات در این سیاره را کشف کنند. این دانشمندان به تازگی دریافته اند که یک دریاچه از آب به صورت مایع روی این سیاره وجود دارد.

این کشف می تواند به شدت روی تئوری وجود یا سابقه حیات روی مریخ موثر باشد؛ زیرا آب یکی از المان های اصلی شکل گیری موجودات زنده در یک محیط به حساب می آید. این شواهد به تازگی به کمک یکسری تجهیزات جدید با نام MARSIS برداشت شده است که روی سفینه مارس اکسپرس سازمان فضایی اروپا تعبیه شده اند. این سفینه در مدار مریخ در حال گردش است و به نظر می رسد که بتواند اطلاعات بیشتری را از این محیط برای انسان ها به همراه بیاورد.

دانشمندان چه می گویند؟

روبرتو اوروسی (Roberto Orosei) به عنوان یکی از محققان برجسته مریخ و عضوی از انستیتوی ملی فیزیک نجومی ایتالیا در این باره می گوید: «رادارهایی که به عمق زمین نفوذ می کنند، امواج رادیویی ای را ارسال می کنند که می تواند به لایه های زمین وارد شده و بازتاب آن می تواند مواد زیر سطح را نیز مشخص سازد. بازگشت این امواج به شدت در یک منطقه قوی بوده است که نشان دهنده وجود مایعات در زیر سطح آن منطقه هستند.»

این منطقه در نزدیکی قطب جنوب مریخ قرار دارد و در حقیقت پیش از این نیز دانشمندان به وجود آب در این منطقه شک کرده بودند. به همین دلیل نیز رادارهای یاد شده در بازه زمانی بین ماه های مه 2012 تا سپتامبر 2015 روی این ناحیه از مریخ متمرکز شده بودند. حال با تحلیل داده های بدست آمده از این فرآیند توسط اوروسی و همکاران او مشخص شده که در عمق 19 کیلومتری سطح مریخ در این منطقه شاهد وجود آب جاری هستیم.

منابع

خبر علمی «کشف دریاچه دفن شده در مریخ» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به nature و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا