عینک سه بعدی چگونه کار می کند؟

اینکه ما محیط اطراف را به شکل سه بعدی می بینیم به این دلیل است که دو چشم داریم. فاصله ای که بین چشم ها وجود دارد و تفاوت منظر دید آنها، باعث می شود هر کدام تصویر مربوط به خودش را ببیند. نورهایی که از اجسام خارج می شود، سه نور اصلی را در بر می گیرد که عبارتند از سبز، قرمز و آبی.

یک موضوع مهم در ارتباط با این سه نور اصلی این است که اگر یکی از آنها را از فیلتری که رنگ دیگری است رد کنیم، چیزی که این طرف فیلتر دیده می شود، سیاه خواهد بود. به عنوان مثال اگر نور قرمز را از طلقی آبی رنگ رد کنیم، چیزی که می بینیم به جای قرمز، سیاه است. از این ویژگی برای ساخت عینک سه بعدی استفاده می شود، یعنی تصویر یکی از چشم ها را با یک رنگ و تصویر دیگری را با رنگ دیگر ایجاد می کنند.

عینک های سه بعدی به جای شیشه از دو طلق تشکیل شده که رنگ های مخالف دارند. مثلاً اگر تصویری را که به چشم راست باید برسد، به رنگ قرمز کشیده باشند، طلق آبی را جلوی چشم چپ می گذارند و اگر تصویر چشم چپ را آبی کشیده باشند، جلوی آن طلق قرمز قرار می دهند. اگر تصاویر صحیح کشیده شده باشند، هر چشم تصویر مربوط به خودش را می بیند و در نهایت تصویر کل دیده شده، تصویری سه بعدی خواهد بود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «عینک سه بعدی چگونه کار می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا