منظور از اختلاف منظر چیست؟

تبلیغات

وقتی سر خود را از این سو به آن سو می چرخانیم، چنین به نظر می آید که اشیای نزدیک، بیشتر از اشیای دور حرکت می کنند. این پدیده را اختلاف منظر می نامند. مغز ما همواره این حالت را به کار می گیرد تا با بررسی و پردازش اطلاعات رسیده از چشم ها، میزان دوری و نزدیکی اشیاء را تشخیص دهد.

اگر شئی از ما خیلی دور باشد، هر دو چشم تصویر یکسانی را می بینند؛ اما اگر شئی خیلی نزدیک به ما قرار گیرد، تصاویر دیده شده بوسیله چشم ها، کمی با هم تفاوت دارند. شما می توانید این مسئله را با بستن یکی از چشم های خود و نگاه کردن به یک شئی با چشم دیگر و سپس عکس آن، بررسی و آزمایش کنید.

اخترشناسان از اختلاف منظر برای تشخیص فاصله ستاره ها و زمین استفاده می کنند. آنان با یک فاصله شش ماهه، دو بار مسیر و موقعیت ستاره را اندازه گیری می کنند. (در نوبت دوم، زمین در مدارش درست در نقطه مقابل نوبت اول قرار می گیرد.) سپس می توان از روی تغییر موقعیت ستاره، فاصله آن تا زمین را اندازه گیری کرد.

شما می توانید با نگاه کردن به موقعیت یک تپه دور (به عنوان ستاره) نسبت به یک درخت نزدیک، اثر اختلاف منظر را مشاهده کنید. وقتی نقطه دید شما تغییر می کند، مثل حالتی که در یک اتومبیل (به عنوان زمین) نشسته اید و در حال حرکت هستید، به نظر می آید که تپه از این طرف درخت به آن طرف درخت تغییر مکان می دهد. اما ما می دانیم که در واقع تپه حرکتی نداشته و ثابت مانده است.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از اختلاف منظر چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا