استخوان دنبالچه در کجای بدن قرار دارد؟

استخوان دنبالچه در انتهای ستون فقرات قرار دارد. اسکلت محوری از استخوان های سر و گردن و تنه تشکیل شده است. ستون فقرات محوری را تشکیل می دهد که از بخش های دیگر بدن محافظت می کند. جمجمه در بالای ستون فقرات قرار دارد. ستون فقرات شامل استخوان های مجزایی به نام مهره است که دیسک ها بین آنها قرار دارند.

دنده ها به مهره های سینه ای متصل شده اند. معمولاً 12 دنده در هر طرف بدن قرار دارد. دنده ها وظیفه حفاظت از قلب و شش ها را به عهده دارند و در فرآیند تنفس چون دم کوره آهنگری عمل می کنند.

5 مهره کمری در بخش پایین تر پشت قرار دارند. زیر آخرین مهره کمر استخوان خاجی است و پس از آن دنبالچه قرار دارد. در کودکان، 4 استخوان مجزا، دنبالچه را تشکیل می دهند. سه استخوان پایینی در طول دوره بزرگسالی به هم جوش می خورند تا استخوان منقاری شکلی را به وجود آورند. نقطه ای که استخوان خاجی و دنبالچه به یکدیگر متصل می شوند در سراسر دوران زندگی به صورت فیبروز باقی می ماند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «استخوان دنبالچه در کجای بدن قرار دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا