در کجا می توان خانه با استخوان ماموت را دید؟

حدود 18 هزار سال پیش، آخرین دوره عصر یخی قسمت اعظمی از نیمکره شمالی را تحت پوشش خود درآورد. یخ های عظیم به سمت جنوب و در مناطق اروپا و آمریکای شمالی پراکنده شدند. سطح آب دریا کاهش یافت و پل های مناطق خشکی را که حیوانات و انسان ها از آن گذر می کردند (به عنوان نمونه بین آلاسکا و آسیا) نمایان کرد.

شکارچیان عصر یخبندان که تنها لباس هایی از پوست حیوانات به تن داشتند، خود را به زندگی در چنین شرایط یخبندان و بسیار سرد وفق داده بودند. آنها خانه هایشان را از استخوان و ماموت ها می ساختند. این افراد اسکلت خانه هایشان را از استخوان ها می ساختند و فاصله بین آنها را با پوست، خاک و خزه پُر می کردند. این شکارچیان سخت کوش ماموت ها را به سمت مرداب ها می راندند و در آنجا بود که این حیوانات را به دام می انداختند و با نیزه و سنگ آنها را می کشتند.

ابزارهایی که برای پاره کردن و تراشیدن پوست حیوانات مورد استفاده قرار می گرفت، عمدتاً از سنگ چخماق ساخته می شد. این ماده سخت می توانست به شکل ابزارهایی با اشکال و اندازه های متفاوت درآید. سایر ابزارها نیز از استخوان ساخته می شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «در کجا می توان خانه با استخوان ماموت را دید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا