همه آنچه که از موهای چرب باید بدانید

موهایی که در مدت کوتاهی بعد از دوش گرفتن یا چند بار برس زدن و حالت دادن براق می شوند و برای اینکه به کف سر نچسبند، نیاز به شسته شدن دارند، موهای چرب می باشند.

اینکه غدد چربی ساز پوست سر تا چه اندازه فعالیت می کنند در مرحله اول به دلیل وراثت است و در مراحل بعدی متاثر از وضعیت هورمون ها، سبک تغذیه و در نهایت روش های مراقبتی شما خواهد بود. بنابراین نمی توانید دست روی دست بگذارید و چرب بودن جنس موهایتان را گردن تقدیر بیندازید! تمام فاکتورهایی که باعث چرب شدن ریشه موها و در نهایت سنگین و براق شدن آنها می شود قابل بررسی و پیشگیری است. اگر این مشکل به دلیل به هم خوردن وضعیت هورمون ها در شرایط مختلفی مانند سبک زندگی و تغذیه غیر اصولی، استرس، تغییرات آب و هوایی و حتی گذراندن دوره بارداری در خانم ها باشد با یک دوره درمان بر طرف می شود. در صورتی که شرایط دیگری مثل استفاده نادرست از شامپوهای پاک کننده یا حالت دهنده های آرایشی، موها را به این روز انداخته، باز هم قابل اصلاح است.

اگر موهایتان را دوست دارید و نمی خواهید تار مویی از آن با خاراندن بیش از حد، کم یا نازک شود، شما می توانید تا دیر نشده دست به کار شوید.

خوب بشویید.

پوست سر و تار موهای چرب زمانی که با حوصله شسته نشوند، محلی مناسب برای رشد انواع باکتری و قارچ ها خواهند بود. بنابراین بهتر است یک روز در میان موها را با آب ولرم بشویید. اما برای اصولی شستن، باید پس از یک دقیقه، موها را بعد از شامپو زدن خوب آبکشی کنید، چرا که باقی ماندن ذره ای از همان مواد لا به لای موها به چرب و کثیف شدن سریع آن دامن می زند.

موهای چرب برای مراقبت از خود به شامپو مخصوص همان جنس مو نیاز دارند. برای نتیجه بهتر، در هر بار شستشو حداقل دو دقیقه آن را کف سر خود ماساژ دهید و در نهایت بشویید. توجه داشته باشید استفاده بیش از اندازه از نرم کننده، ماسک و کرم های مو بعد از شستن موها در حمام باعث می شود تا غدد چربی با سرعت و فعالیت بیشتر لا به لای موها را چرب کنند.

تغذیه موهای چرب

سلامت موها به شدت متاثر از تغذیه است. باور ندارید؟ کافی است برای مدتی فقط از منابع غنی کربوهیدرات، پروتئین و سبزیجات تغذیه کرده و تاثیر آن را روی موهای خود مشاهده کنید. شاید ساده ترین راه حل برای خلاص شدن از شر چربی های اضافه موها تغییر رژیم غذایی است. به عنوان مثال:

  • برای کنترل چربی موی سر، نوشیدن فراوان آب برای جریان خون رسانی زیر پوست، خیلی مهم است.
  • خوردن فست فود و انواع غذاهای اشباع شده از چربی برای موهای چرب سَم است. وارد کردن این مقدار غذاهای شور و چرب به بدن باعث می شود تا به همان اندازه، چربی روی سر شما جا خوش کند! به جای انتخاب انواع غذاهای آماده، خوردن سبزیجات و میوه های رنگارنگ و خوشمزه را به رژیم خود اضافه کنید.
  • به عنوان جایگزین مواد خوراکی چرب، خوردن روغن زیتون، مصرف آجیل های خام و البته ماهی را در برنامه غذایی تان بگنجانید.

هشدار به مو چرب ها

بی تفاوتی ما به باید و نبایدهای لازم برای مراقبت از سلامت موها هیچ نتیجه ای جز آسیب رساندن به آنها ندارد پس بدانید که:

  • خاراندن یا دست کشیدن های مکرر لا به لای موها باعث تحریک غدد چربی ساز زیر پوست سرتان می شود. این نکته شامل استفاده زیاد از حالت دهنده ها (سشوار، اتو و انواع فر کننده ها) هم می شود.
  • اگر به حمام کردن با آب خیلی گرم و حتی داغ عادت دارید، علاوه بر افزایش چربی های اضافه مو از آنها ظاهری ناسالم می سازید. پس دمای آب را طوری تنظیم کنید تا بعد از شستن موها با هجوم چربی های اضافه روی سرتان مواجه نشوید.
  • بهتر است در تابستان موهای خود را بطور کامل از تابش مستقیم آفتاب و گرما بپوشانید. از طرفی در زمستان با توجه به خشکی هوا با آبرسانی به اندازه و مرطوب نگه داشتن آنها فعالیت غدد چربی ساز را در حد نرمال متوقف کنید.
  • کلاه، روسری یا هر پوششی که برای سر خود در فصل های مختلف سال انتخاب می کنید باید تمیز و قابل اطمینان باشد. قابل اطمینان یعنی استفاده از لوازم شخصی، نه لباس های دیگران. این جنس مو به دلیل ویژگی های ذکر شده استعداد زیادی برای جذب انواع باکتری ها و بیماری های پوستی دارد. بنابراین نظافت و بهداشت در مراقبت از موهای چرب اهمیت بسیاری خواهد داشت.

خیلی سخت است که همیشه حواس تان به چرب نشدن موهایتان باشد. با رعایت همین چند نکته ساده می توانید خیلی از مشکلات تان را حل کنید. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «همه آنچه که از موهای چرب باید بدانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات مجله سیب سبز، به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا