مزایا و معایب استفاده از پستانک

پستانک یکی از وسیله‌های جانبی بزرگ کردن کودکان است که احتمالاً در وسائل سیسمونی بسیاری از نوزادان جزء خریدهای مهم محسوب می‌شود. اما آیا دادن پستانک به نوزاد بعد از شیر خوردن توصیه می‌شود؟ درباره دادن پستانک به نوزادی که تازه شیر خورده، گفته‌های ضد و نقیضی وجود دارد. نظرات قابل توجهی در تایید و رد این کار وجود دارند. همچنین واکنش هر کودکی متفاوت است و به نیازها و توانایی‌های خاص او بستگی دارد. برخی نوزادان بدون هیچ مشکلی پستانک می‌مکند، اما ممکن است بعضی‌ها دچار مشکل شوند و با اختلال‌های گوارشی ناشی از مکیدن هوا مواجه گردند.

در این مقاله، شما می‌توانید با نکاتی از بایدها و نبایدهای استفاده از پستانک آشنا شوید.

نوزادان نارس و نوزادان مبتلا به کولیک که عاشق مکیدن هستند، از پستانک خوردن لذت می‌برند. با این حال، پستانک می‌تواند برای نوزادان تازه به دنیا آمده، نوزادان خواب‌آلود و شیرخوارانی که لجوج هستند، مشکل‌ساز باشد. مطالعات نشان می‌دهند که نباید مادران را از بکارگیری پستانک برای نوزادان‌شان ترساند. با این حال، توصیه می‌شود پس از آنکه نوزاد به شیر خوردن عادت کرد و سطح شیر مادر به حد قابل توجهی رسید، از پستانک استفاده کنید. این پروسه زمانی ممکن است 4 تا 8 هفته بعد از زایمان طول بکشد. بطورکلی اگر تصمیم دارید از پستانک استفاده کنید، مطمئن شوید که این کار برای نوزاد بی‌خطر است.

نکات مثبت استفاده از پستانک عبارتند از:

 • استفاده از پستانک به کاهش خطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) کمک می‌کند.
 • پستانک به تسکین ناراحتی ناشی از ریفلاکس یا کولیک کمک می‌کند.
 • نوزادان نارسی که پستانک می‌خورند، سریع‌تر به وزن نرمال می‌رسند.
 • خوردن پستانک در موقعیت‌های استرس‌زا و دردناک می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

نکات منفی استفاده از پستانک عبارتند از:

 • استفاده از پستانک می‌تواند بر عملکرد نوزاد حین تغذیه اثر بگذارد.
 • استفاده از پستانک می‌تواند بر روند تولید شیر در بدن مادر اثر بگذارد، چون میزان پرستاری از نوزاد با تولید شیر در بدن مادر ارتباط مستقیم دارد. از این رو، اگر به جای پرستاری از کودک به او پستانک دهید، سطح شیرتان کاهش خواهد یافت.
 • مطالعات محققان نشان می‌دهد که استفاده از پستانک باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت گوش می‌شود.
 • استفاده از پستانک ممکن است روند از شیر گرفتن نوزاد را تسریع کند.
 • مکیدن پستانک ممکن است باعث شود که نوزاد در طول روز کمتر شیر بخورد.
 • استفاده بیش از اندازه از پستانک می‌تواند دندان‌های کودک را خراب کند.
 • نوزادان اغلب بیش از حد به پستانک خود وابسته می‌شوند. این وابستگی ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور مشکلاتی را برای نوزاد و والدین ایجاد کند.

چه نوع پستانکی بخریم؟

ایمنی پستانک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از خریدن پستانک‌های چند تکه خودداری کنید. اگر پستانک حین مکیدن دو تکه شود، ممکن است باعث خفگی نوزاد شود. به علاوه بسیاری از برندهای تجاری، پستانک‌ها را مخصوص سن نوزاد می‌سازند. پس سعی کنید از پستانکی با اندازه مناسب استفاده کنید. اگر یک نوزاد بزرگتر پستانک یک نوزاد تازه به دنیا آمده را بخورد، ممکن است دچار خفگی شود.

نگهداری از پستانک

پستانک نوزاد را هر روز تمیز کنید تا از بیماری‌های عفونی و میکروبی جلوگیری شود. سعی کنید از دستورالعمل سازنده پیروی کنید. برخی پستانک‌ها در ماشین ظرفشویی قابل شستن هستند، برخی دیگر صرفاً با آب گرم و صابون شستشو داده می‌شوند.

هرگز پستانک را دور گردن نوزاد آویزان نکرده و از بند و روبان برای بستن پستانک به تخت استفاده نکنید. وجود هر بند و ریسمانی در اطراف نوزاد می‌تواند موجب خفگی او شود. از سر شیشه شیر به عنوان پستانک استفاده نکنید. این کار بهداشتی نیست همچنین ممکن است موجب خفگی نوزاد شود.

پستانک را دائم بررسی کنید تا از نبودن نشانه‌های خوردگی و شکستگی در آن مطمئن شوید. آنها را در صورت تغییر رنگ، شکسته شدن یا آسیب دیدن حتماً تعویض کنید. وقتی نوزاد در حال دندان در آوردن است، او را پیش دندانپزشک ببرید تا معاینه شود. پزشکان توصیه می‌کنند در یک سالگی پستانک را از نوزاد بگیرید تا آسیبی به دندان‌هایش وارد نشود.

هر قدر نوزاد بیشتر پستانک بخورد، وابستگی بیشتری به آن پیدا خواهد کرد. اگر نوزاد شما بیش از 12 ماهش است که پستانک می‌خورد، روش‌های ارائه شده در مطلب اختصاصی «چگونه پستانک را کنار بگذاریم؟» را مطالعه کنید.

منابع

 1. Verywell
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا