آزمون کوکولوژی شما فقط یک انسان هستید

آزمون شما فقط یک انسان هستید یک بازی کوکولوژی است که توسط پروفسور ایسامو ساتیو طراحی شده است. این بازی طبق اصول روانشناسی کمک می کند، هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه کند. در بازی کوکولوژی شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که نمادین هستند، پاسخ دهید. پاسخ های شما نشان دهنده حالت ذهنی شما نسبت به مسئله ای است که با آن درگیر هستید.

پس قلم و کاغذ بر دارید و لطفاً قبل از مطالعه متن آزمون و پاسخ دادن به آن توجه داشته باشید:

  1. در آرامش سوالات را بخوانید و اولین پاسخی را که به ذهن تان می رسد، بگویید و برای پاسخ دادن مدت زیادی صبر نکنید. بدانید که هیچ پاسخ درست یا اشتباهی در این گونه آزمون ها وجود ندارد.
  2. با خودتان صادق باشید. این آزمون بیشتر شبیه به یک بازی است. پس با پاسخ های صادقانه، اجازه بدهید واقعیت های درون تان آشکار شوند.
  3. سعی نکنید پاسخ درست را حدس بزنید، این کاری است که بسیاری از افراد انجام می دهند تا در پایان آزمون به دیگران بگویند: «دیدید؟ من درست می گفتم!»

متن آزمون

«واقعاً باور کردنی نیست! یه نفر چقدر میتونه احمق باشه.» احتمال اینکه هر کدام از ما این جمله ها را به زبان بیاوریم، خیلی زیاد است. این طبیعت انسان است که هر از چند گاهی خرابکاری کند. هیچکس کامل نیست و رفتارهای روزمره ما این را ثابت می کند. پس دفعه بعدی که می خواهید به خرابکاری دیگران بخندید این امر را به یاد داشته باشید. از اینها گذشته، نمی دانید کی نوبت شما می رسد!

تصور کنید در حال قدم زمین در پیاده رو هستید و به چیزهای گوناگون فکر می کنید که ناگهان پایتان به یک سطل زباله می خورد و محتویات آن روی زمین می ریزد. چه چیزهایی از سطل زباله بیرون می ریزد؟

  1. چیزی بیرون نمی ریزد، سطل خالی بوده است.
  2. کپه ای زباله در هم بر هم بیرون می ریزد.
  3. چند سیب نیم خورده، مقداری استخوان مرغ و دیگر زباله های خام.
  4. یک کیسه زباله سیاه در بسته.

نتیجه گیری

حالا پاسخ خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

شما با بی دقتی تان سطل زباله را واژگون کردید و باعث شُدید محتویات پنهان آن معلوم شود و در معرض دید همگان قرار گیرد. تصور شما از محتویات سطل گویای درونیات شما است که تلاش می کنید از دید بقیه پنهان نگه دارید.

1) افرادی که این گزینه را انتخاب کرده اند، در زندگی متظاهر نیستند و ظاهر و باطن آنها یکی است. همین سادگی و صداقت آنها را جذاب می کند.

2) این دسته از افراد در ظاهر رُک و راست هستند ولی در واقع احساسات خود را پنهان می کنند. احساس ناکامی و نارضایتی در این افراد دیده می شود و وقتی با دقت بیشتر به آنها نگاه می کنیم متوجه می شویم اغلب احساس واقعی خود را آشکار نمی کنند.

3) افرادی که کپه ای از زباله آشپزخانه را تصور کردند، جلوی اشتهای طبیعی خود را گرفته اند. شاید رژیم غذایی گرفته اید یا برای پس انداز، پول هزینه های خورد و خوراک تان را کاهش داده اید. در هر صورت این مسئله برای شما زیان آور است. لازم نیست زیاده روی کنید، بهتر است یک شب در کنار دوستان به رستوران رفته و شام مفصلی صرف کنید.

4) افرادی که کیسه زباله ای دیدند که درب آن به خوبی گره خورده، بر نفس خود مسلط هستند و بیش از اندازه خویشتن دار می باشند. شما از ابراز ناتوانی یا اظهار نارضایتی متنفر هستید، در واقع غرورتان این اجازه را به شما نمی دهد. بدانید اجازه دادن به دیگران آن هم برای درک احساسات شما، نشانه ضعف نیست. سر کیسه را شُل کنید و قبل از اینکه زباله ها متعفن شوند اجازه دهید کمی هوای تازه وارد شود.

منابع

آزمون روانشناسی «کوکولوژی شما فقط یک انسان هستید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب کوکولوژی، نوشته ی تاداهیکو ناگائو و ایسامو سایتو و ترجمه چکاد سرامی و شاهین دهقان از انتشارات ترفند، منتشر شده در 1388 با شابک 2-84-7332-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا