آزمون چگونه نیمه تاریک تان شما را باز می دارد؟

ذهن ما مانند یک باغچه است. باغچه ای که هم می تواند میزبان گل های زیبا باشد و هم گیاهان خودرو. باغچه ذهن تان را به کدام مورد اختصاص خواهید داد؟ اگر شما حسی شبیه این داشته اید که دو وجه از شما وجود دارد، یا موفقیت تان را خراب کرده اید، در واقع با نیمه تاریک خود برخورد داشته اید.

آزمون چگونه نیمه تاریک تان شما را باز می دارد؟ به چگونگی شناسایی نیمه تاریک تان و اطمینان از اینکه به سود شما کار می کند نه بر علیه شما می پردازد. قلم و کاغذ بر دارید و پاسخ هایتان به پرسش های زیر را یادداشت کنید. فقط به یاد داشته باشید نباید خودتان را فریب بدهید.

سوالات آزمون

1) کدام یک از این سناریوها شما را بسیار معذب می کند؟

الف – سخنرانی در حضور جمعیت
ب – غریبه ای در مترو شروع به حرف زدن با شما کند.
ج – همه دوستان تان وقتی وارد اتاق می شوید، ساکت می شوند.
د – به استخر رفته اید و همکاران تان شما را با لباس شنا ببینند.

2) وقتی ناراحت هستید به احتمال قوی:

الف – درون خودتان می ریزید و اخم می کنید.
ب – می کوشید که مسائل را مد نظر قرار دهید.
ج – به خودتان می گویید که آن را کنترل می کنم.
د – به راحتی غذا می خورید و خوش گذرانی می کنید.

3) شما افرادی را ستایش می کنید که:

الف – به صورت طبیعی لاغر و سالم هستند.
ب – نظر خود را بیان می کنند.
ج – راحت هستند و اعتماد به نفس دارند.
د – در یک رابطه ی فوق العاده هستند.

4) افراد متعجب می شوند وقتی بفهمند شما چقدر زمان می گذارید روی:

الف – خیال بافی در مورد یک زندگی متفاوت
ب – به خودتان سختی می دهید.
ج – احساسی مثل یک بیگانه دارید.
د – در این باره فکر می کنید که چه شکلی به نظر می آیید.

5) احساس می کنید در بهترین وضعیت خود هستید وقتی که:

الف – سم زدایی کرده اید یا وزن کم می کنید.
ب – با کسی ملاقات کنید که واقعاً می خواهید با او در ارتباط باشید.
ج – چیزی را که چالش برانگیز است بدست آورده اید.
د – با محبت و مهربانی رفتار کنید.

6) به شما شغلی رویایی را پیشنهاد می دهند اما برای بدست آوردن آن باید به شهر دیگری بروید. عکس العمل پیش فرض شما:

الف – پس از احساس هیجان زیاد، وحشت می کنید.
ب – فکر می کنید که آیا آنها به شخص درستی این کار را پیشنهاد داده اند؟
ج – فکر می کنید که آیا همسر یا بهترین دوستان تان با شما خواهند آمد؟
د – به چشم یک شروع جدید نگاه می کنید.

7) در دانشگاه، معروف بودید به:

الف – دوست همه بودن
ب – همیشه رژیم داشتن
ج – هیچ وقت به دردسر نمی افتادی
د – کنترل یک گروه را در دست داشتن

8) شما قطعاً یک مهمانی بزرگ را نمی روید به خاطر اینکه:

الف – درباره تمام راه هایی که می تواند به اشتباه ختم شود دوباره فکر می کنید.
ب – خود را قانع می کنید که به آنجا تعلق ندارید.
ج – احساس می کنید غرق صحبت با تعداد زیادی از افراد خواهید شد.
د – تصور می کنید که در تمام لباس هایتان چاق به نظر می رسید.

9) احساس می کنید یک متظاهر هستید وقتی:

الف – گفته شود که چقدر مهربان هستید.
ب – صحبت با فردی که باید تحت تاثیرش قرار دهید.
ج – گفتن به پزشک درباره عادت های سبک زندگی تان
د – صحبت در یک جلسه یا ارائه سخنرانی در کار

نتیجه گیری

حالا پاسخ های خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

با توجه به جواب هایی که یادداشت کرده اید، ابتدا از لیست زیر امتیاز هر سوال خود را یادداشت کرده و در نهایت جمع امتیازتان را محاسبه و سپس نتیجه گیری را مطالعه نمایید:

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

الف

2

2

8

2

8

2

6

2

4

ب

4

6

6

4

2

4

8

4

6

ج

6

4

4

6

4

6

2

6

8

د

8

8

2

8

6

8

4

8

2

اگر امتیازتان بین صفر تا 33 است: سایه شما را از شجاع بودن باز می دارد.
نیمه تاریک می خواهد شما در نقطه آرامش و در امنیت بمانید و دنبال راه هایی است برای دلسرد کردن شما از هر فرصتی مثل فرصت هایی که پُر مخاطره به نظر می رسند. سلاح اصلی «خودتخریبی» است، تعجبی ندارد که چرا برای یک مصاحبه حیاتی شغلی دیر می رسید یا وقتی پس از یک دوره رژیم طولانی و فرسایشی، هنگامی که به وزن دلخواه دست می یابید دوباره شروع به خوشگذرانی می کنید و همه چیز را به باد می دهید.

نیمه تاریک تان می تواند شما را به شکل قربانی در آورد. بنابراین احساس انفعال و درماندگی می کنید، زیرا باور دارید که کوچک ماندن زندگی، امن ترین حالت است. بکوشید تا نیمه تاریک را مانند یک کودک کوچک ترسیده تصور کنید و بعد بازوهایتان را اطراف او بگیرید، او را مورد لطف خود قرار دهید و بگویید که همه چیز درست خواهد شد زیرا حالا تو مسئول هستی.

اگر امتیازتان بین 34 تا 43 است: سایه شما را از دلسوز بودن باز می دارد.
آیا در درون خود شرمنده هستید که چطور می توانید نسبت به دیگران اینقدر عیب جو باشید؟ ممکن است با روشنفکری و مهربانی با آنها برخورد کنید اما نیمه تاریک شما بسیار منتقد است و مردم را از روی ظاهر و رفتار قضاوت می کند. ریشه این موضوع رابطه شما با خودتان است. کمبود دلسوزی برای خود و شاید اینکه شما مدتی طولانی با یک منتقد درونی زندگی کرده اید پیش فرض فکری شما شده است.

این موضوع احتمالاً تضعیف کننده ترین چیزی است که شما می توانید برای بهبود ذهنی تان انجام دهید و این موضوع همچنین شما را از یافتن دوستی های تازه یا عمیق تر کردن رابطه های فعلی باز می دارد.

زمانی ممکن است برای نیمه تاریک اعتبار قائل باشید چون شما را به سمت بدست آوردن چیزها دعوت می کند. اما حالا یک فیلتر منفی روی چشم انداز شما از جهان قرار داده و باعث تضعیف روحیه و افزایش سطح اضطراب شما می شود. این عینک بدبینی شما را از خیلی چیزها باز می دارد. دلسوزی کلید آرام کردن نیمه تاریک است و باید آن را فعال کنید، به سوی فرمان برداری. فکر کنید که چطور می توانید مهربان ترین نسبت به خود باشید؟ جدی تر در پی رسیدن به این راهکار باشید و راهی پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند.

اگر امتیازتان بین 44 تا 58 است: سایه شما را از مورد اعتماد بودن باز می دارد.
نیمه تاریک شما یک خشنود کننده مردم است. شما میزان بالایی یک دلی دارید و به راحتی می توانید پایتان را در کفش بقیه کنید. این موضوع، هم می تواند به نفع و هم به ضررتان باشد. شما می توانید خود را در درجه آخر قرار دهید و در واقع اولویت بیشتری به دیگران بدهید. فکر شاد کردن بقیه از خوب بودن خودتان اهمیت بیشتری دارد. این در واقع یکجوری کاستن از میزان خودخواهی شما و توجه به بعد دیگرخواهی است که باید آن را تقویت کنید.

به خاطر داشته باشید که قصد نیمه تاریک، عالی بودن شما است. خشنود نگه داشتن افراد ممکن است باعث تایید شما از طرف دوستان، خانواده و همکاران تان بوده باشد اما وقتی که پیش فرض شما این است که همه را تسکین دهید این موضوع می تواند باعث شود که به سختی احساس آرامش کنید و اعتماد به نفس نداشته باشید.

آیا تعجب خواهید کرد که چه تعداد از افراد واقعاً شما را می شناسند؟ شاید شما دوست دارید بیشتر پُر مدعی باشید؟ خودتان را در ارتباط با اینکه چه کسی هستید و چه باوری دارید پیدا کنید. به سادگی مکث کنید، احساس خود را چک کنید و بپرسید که به این موضوع چطور عکس العمل نشان می دهیم؟ احساسات و افکار من چیست؟ این نقطه خوبی برای شروع است.

اگر امتیازتان بیشتر از 59 است: سایه شما را از رشد شخصی باز می دارد.
نیمه تاریک شما را قانع می کند که زندگی باید راحت باشد، کار کردن برای چیزی به معنای این نیست که قرار نبوده اینطور باشد. هر چیزی که شامل نادیده گرفتن خشنودی فوری برای اهداف بلندمدت باشد، نیمه تاریک شما را بیدار می کند. او هیچ باوری به توانایی های شما برای تحمل احساسات ناراحت کننده ندارد. بنابراین با استفاده از غذا یا تماشای زیاد تلویزیون ذهن شما را منحرف می کند. اینها مشوق های کاذب هستند که نباید در دام آنها بیفتید و به شدت از آنها دوری کنید.

شما همچنین می توانید بدون فکر قبلی عمل کنید و دنبال اصلاح سریع امور باشید، بنابراین ممکن است عادت خرید آنلاین و بدهی داشته باشید. این نیمه تاریک می تواند نیت خوب داشته باشد مثل والدینی که بیش از حد محافظت می کنند یا افرادی که در شرایط سخت پناه شما هستند. ولی اینها در واقع پناهگاه های موقتی و کاذب هستند که شما را به خودشان وابسته می کنند.

پذیرا بودن نیمه تاریک به معنای نوعی تصمیم گیری است که حتی اگر در مواردی با کشمکش همراه باشد، می ارزد. از تغییرات کوچکی که می تواند اعتماد به نفس شما را بسازد، شروع کنید. برای مثال به جای اینکه بعد از کار به خانه بروید و بیش از حد غذا بخورید، به کلاس یوگا بروید. وقتی که با انتخابی روبرو می شوید از خود بپرسید: آیا اینکار مرا یک قدم به اهدافم نزدیک تر می کند یا دورتر؟

منابع

آزمون روانشناسی «چگونه نیمه تاریک تان شما را باز می دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا