چرا زن ها ریش ندارند؟

همانگونه که پَر و بال ویژگی پرندگان است، مو نیز از خصوصیات پستانداران می باشد. خب؛ چرا پستانداران مو دارند؟

دلایل مختلفی وجود دارد، بیایید با برخی از این دلایل آشنا شویم.

  • ارزش اصلی داشتن مو، حفظ دمای بدن است. اما وجود مو در مناطق گرمسیر ممکن است عمل عکس را انجام دهد. بعضی از حیوانات مناطق گرمسیری بوسیله مو، از برخورد مستقیم اشعه خورشید به بدن جلوگیری می کنند.
  • موهای بسیار بلند در برخی از نقاط بدن، اغلب برای هدف خاصی می باشد. برای مثال، یال ممکن است که از گردن حیوان در برابر دندان دشمن محافظت کند. دُم می تواند حشرات موذی را براند و کاکل باعث جلب توجه جنس مخالف شود.
  • موجودی چون جوجه تیغی نیز با سیخ کردن موهای تیغ مانند خود به دشمن حمله می کند.
  • مو ممکن است حتی به عنوان عضو لامسه بکار رود. سبیل گربه دارای اعصاب ویژه ای است که در برابر تماس با اشیاء، عکس العمل نشان می دهد.

بنابراین می بینید که در پستانداران مختلف، مو نقش های متفاوتی را ایفا می کند. اما در مورد انسان چگونه است؟

زمانی که نوزادی به دنیا می آید، بدنش با کرک نرمی پوشیده شده است که پس از مدتی جای آن را موهای ظریفی می گیرد که در همه کودکان می بینیم. سپس در سنین بلوغ، مبدل به پوشش نهایی از موهایی می شود که در سنین بالا نیز برای شخص باقی می ماند.

رشد و نمو موها در سنین بلوغ، بوسیله غدد جنسی تنظیم می شود. هورمون جنسی نر، باعث رشد موهای صورت و بدن می شود، در حالی که موهای سر رشد چندانی ندارند. هورمون های جنسی زنانه درست در جهت عکس، عمل می کنند. در آنها رشد موهای سر، سریع است، در حالی که رشد موهای صورت و بدن اندک می باشد.

بنابراین زنان، ریش و سبیل ندارند چون غدد و هورمون های مختلف بدن آنها کاملاً در جهت جلوگیری از آن عمل می کنند.

زمانی، منظور از گذاشتن ریش این بود که فرق بین زنان و مردان و تشخیص آنان از راه دور آسان باشد و نیز به مرد ظاهری با قدرت و محترم بدهد و همچنین او را برای زن، بیشتر جذاب سازد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا زن ها ریش ندارند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا