حیوانات چگونه نوزادان خود را می شناسند؟

تبلیغات

با وجود اینکه مغز انسان تکامل یافته تر از سایر موجودات است، ولی برخی از حیوانات حواسی قوی تر از حواس انسان دارند. بطور مثال حس بویایی سگ ها بسیار قوی تر از حس بویایی انسان است.

برخی از حیوانات همانند انسان از نوزادان خود مراقبت می کنند. حالا آیا می دانید حیوانات چگونه نوزادان شان را از میان سایر نوزادان دیگر می شناسند؟

در میان حیواناتی که از نوزادان خود مراقبت می کنند، این نکته بسیار مهم است که مادر و نوزاد یکدیگر را بشناسند؛ در غیر این صورت، ارتباط و تماس شان را با هم از دست می دهند. ارتباط میان مادر و نوزادان با استفاده از یکی از چهار حس بویایی، شنوایی، بینایی و لامسه انجام می گیرد.

اکثر پستانداران بچه هایشان را به کمک حس بویایی تشخیص می دهند. این حالت در میان سگ ها، گوزن ها، گوسفندان، اسب ها و… رایج است. گوسفند مادر، نوزادش را در میان یک گله گوسفند به راحتی می تواند تشخیص دهد. او این کار را به کمک حس بویایی انجام می دهد. در این گونه از جانوران، مادر پس از به دنیا آوردن نوزاد، آن را می بوید. بوی نوزاد در حافظه مادر باقی می ماند. به این ترتیب مادر با بو کردن سایر نوزادان می تواند نوزاد خود را از آنها تشخیص بدهد.

تبلیغات

پرندگان برای تشخیص جوجه هایشان از سایر جوجه ها بیشتر از حس شنوایی استفاده می کنند. هر پرنده مادر صدایی مخصوص به خود دارد. جوجه ها بلافاصله پس از خروج از تخم صدای مادر را می شناسند.

برخی دیگر از جانوران بچه هایشان را به کمک حس بینایی و با توجه به شکل و اندازه شان تشخیص می دهند. بعضی دیگر هم برای این کار از حس لامسه خود بهره می گیرند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «حیوانات چگونه نوزادان خود را می شناسند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا