چرا به نان ماده حیاتی گفته می شود؟

به هر کجای دنیا که بروید، آداب و رسوم، زبان، فرهنگ و… هرچه که باشد، انواع مختلف نان را خواهید دید و همانگونه که ملیت ها مختلف است، نان های متنوعی نیز وجود دارد.

در چین، نان را از آرد برنج درست می کنند. در هند از ارزن استفاده می شود، در آلمان و کشورهای اسکاندیناوی نان را از چاودار و جو تهیه می کنند. کشورهایی نیز وجود دارند که برای تهیه نان از لوبیا، باقلا، سیب زمینی و حتی میوه درخت بلوط استفاده می کنند.

اما نانی که همواره مد نظر ما می باشد، نانی است که از غلات تهیه شده باشد. نان، غذای مهم بسیاری از مردم می باشد. دلیل آن هم روشن است، چون با حداقل قیمت دارای بیشترین ارزش غذایی مورد نیاز برای حفظ سلامتی است.

بدون نان، لازم بود تا مردم با صرف مبالغ بیشتر، غذاهای متنوعی نظیر تخم مرغ، شیر و میوه جات را مصرف کنند. با وجود نان، حتی فقیرترین مردم نیز قادر به زندگی می باشند و به این دلیل است که نان را ماده حیاتی می نامند.

در زمان های قدیم، بشر دانه های حبوبات را می جوید، چون می دانست از این طریق می تواند انرژی بدست آورد. سه هزار سال پیش از میلاد مسیح، مصریان آموخته بودند که حبوبات را میان دو سنگ خرد و آسیاب کرده و به صورت آرد در آورند. سپس به آن آب افزوده و به شکل خمیر در آورده و آن را پهن نموده و می پختند.

دو نوع نان وجود دارد: نان ور آمده و نان ور نیامده. نوع ور آمده شامل موادی است که تولید دی اکسید کربن کرده و باعث ور آمدن آن می شود. نان ور نیامده همیشه سفت و خشک است.

اغلب نان های متداول دارای مخمرند، ولی بیسکویت ها، مافین ها، کیک ها و شیرینی را توسط پودری که در نانوایی به کار می رود و کار خمیر مایه را انجام می دهد و یا به کمک شیر ترش شده و یا جوش شیرین، ور آمده می سازند.

هر چند نان را می شود از بسیاری از گیاهان تهیه کرد، اما بهترین نان از گندم تهیه می شود. به این دلیل که گندم حاوی ماده ای است به نام گلوتن که حباب های گاز را بهتر نگاه داشته و این عمل نان سبکتری را به ما می دهد.

جالب است بدانید اصطلاح «نان شکستن» بر می گردد به یهودیان باستان، که نان خود را به صورت ورقه های نازک درست می کردند و در هنگام استفاده، به جای بریدن، آن را می شکستند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا به نان ماده حیاتی گفته می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا