چرا سیل به وجود می آید؟

وقتی که به گذشته نگاه کرده و تاریخ بشر را مطالعه می کنیم، به داستان ها و افسانه هایی بر می خوریم که حاکی از سیل های عظیم می باشند، به این دلیل که همیشه سیل وجود داشته است. انسان های اولیه تعمداً در دره هایی در مسیر سیلاب ها سکونت داشتند، زیرا این مناطق بسیار حاصلخیز بودند.

علت به وجود آمدن سیلاب چیست؟
سیلاب، طغیان رودخانه نسبت به ساحل و گسترش آب به جاهای دیگر است. ازدیاد آب در اثر بارندگی شَدید در نهرها و سایر منابعی که رودخانه ها را تغذیه می کنند سیلاب نامیده می شود. آب گیری شَدید سبب افزایش آب رودخانه و گسترش میدان آب آن می شود.

بعضی سیلاب ها سودمند هستند. رودخانه نیل از ابتدای تاریخ بشر سیلابی حیات بخش داشته است؛ زیرا همه ساله مقداری خاک را از مناطق کوهستانی به زمین های زراعتی حمل می کند. از سوی دیگر، رودخانه زرد در چین همواره موجب مرگ و ویرانی گردیده است.

آیا می توان جلوی سیلاب را گرفت؟
احتمالاً این کار غیر ممکن است، زیرا چه مردم بخواهند و چه نخواهند باران به شدت می بارد. اما بسیاری از نتایج و اثرات آن قابل پیشگیری است که باید به موقع انجام گیرد.

سه روش برای جلوگیری از سیلاب وجود دارد:

  • اولین روش، ساختن حصار یا سیل بند برای زمین های زراعتی است که در مسیر رودخانه قرار دارند.
  • دومین روش، استفاده از کانال های اضطراری است، مانند آب راه و فاضلاب که به خروج آب های اضافی کمک می نماید.
  • روش سوم، ساخت و توسعه مخازن بزرگ آب برای جلوگیری از سیلاب ها و تغذیه آنها برای نهرهای بزرگ است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا سیل به وجود می آید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا