آیا نوشیدن آب همراه با غذا می تواند تاثیرات منفی بر سلامتی داشته باشد؟

برای اینکه بدانیم این تصور که نوشیدن آب همراه با غذا برای گوارش مضر است یا خیر، بهتر است ابتدا در مورد فرآیند عادی هضم بیشتر بدانیم.

فرآیند هضم بلافاصله از زمانی که شروع به جویدن غذا در دهان می کنید آغاز می شود. جویدن به غدد بزاقی پیامی مبتنی بر ترشح بزاق ارسال می کند؛ بزاق حاوی آنزیم هایی است که به تجزیه مواد غذایی کمک می کند. هنگامی که غذا به معده می رسد، با اسید معده ترکیب و بیشتر تجزیه می شود. سپس در روده کوچک در ترکیب با سایر آنزیم های گوارشی مجدداً تجزیه شده و آماده جذب در جریان خون می شود.

مواد مغذی از طریق جریان خون به بخش های مختلف بدن می رسد. بسته به اینکه چه مواد غذایی مصرف کرده اید، فرآیند هضم از 24 ساعت تا 72 ساعت طول می کشد.

آیا مایعات باعث بروز مشکل در فرآیند هضم غذا می شود؟

نوشیدن روزانه مایعات به اندازه کافی، بسیار مفید است. اما به عقیده برخی، نوشیدن مایعات همراه غذا مضر است. در ادامه به دو مبحث شایع در خصوص ضرر نوشیدن مایعات با غذا اشاره می شود.

  1. آب، اسید معده و آنزیم های گوارشی: عده کثیری معتقدند نوشیدن آب با غذا باعث رقیق شدن اسید معده شده و فرآیند هضم را برای شما دشوار می کند. اما این ادعا باور نادرستی است.
  2. مایعات و سرعت هضم: دومین باور شایع در این زمینه ادعا می کند که مصرف مایعات در هنگام صرف غذا، سرعت خروج غذاهای جامد از معده را افزایش می دهد و در نتیجه فرآیند هضم غذا به درستی انجام نمی شود. در خصوص این ادعا نیز شواهد علمی وجود ندارد. در آزمایشی که روی معده انجام شد، مشاهده گردید که با وجود اینکه مایعات با سرعت بیشتری از سیستم گوارشی خارج می شوند، تاثیری بر سرعت هضم مواد غذایی جامد ندارد.

نوشیدن مایعات می تواند به هضم بهتر کمک کند.

مصرف مایعات باعث تجزیه غذاهای بزرگتر به بخش های کوچکتر می شود، همچنین با مصرف مایعات غذا به راحتی از مری وارد معده می شود؛ حرکت غذا هموارتر و از نفخ و یبوست نیز جلوگیری می شود. به علاوه در طول فرآیند هضم، معده در کنار اسید و آنزیم های گوارشی، آب هم ترشح می کند.

نوشیدن آب اشتها را کاهش داده و میزان کالری های دریافتی کمتر می شود.

نوشیدن آب همراه با غذا باعث می شود تا بین لقمه ها فاصله ایجاد شده و به شما این فرصت را می دهد تا میزان گرسنگی خود را بسنجید. در نتیجه از پُرخوری جلوگیری می شود و حتی به شما کمک می کند تا وزن کم کنید.

جمعیت در خطر

احتمال بروز عوارض گوارشی در اثر نوشیدن مایعات در اکثر افراد بسیار کم است. اگر شما به بیماری رفلاکس معده (ترش کردن) مبتلا باشید، مصرف مایعات با وعده های غذایی می تواند منجر به تشدید مشکل شما شود.

مصرف مایعات با غذا بستگی به شرایط بدن تان دارد. اگر با مصرف مایعات با غذا دچار درد می شوید، نفخ می کنید یا رفلاکس معده در شما تشدید می شود آب را قبل یا بین وعده های غذا مصرف کنید. شواهدی مبنی بر منع مصرف آب همراه با غذا وجود ندارد. در مقابل، نوشیدن آب قبل از صرف غذا موجب تسهیل عمل هضم، تامین آب بدن و احساس سیری می شود. به یاد داشته باشید که اطلاعات فوق در مورد آب است و نه نوشیدنی هایی که کالری دارند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا نوشیدن آب همراه با غذا می تواند تاثیرات منفی بر سلامتی داشته باشد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله HealthLine ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا