خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / شیمی / چرا آب در کوزه سفالی خنک می شود؟
سرویس کاهش دهنده رتبه الکسا در ایران

چرا آب در کوزه سفالی خنک می شود؟

اگر آب را درون یک کوزه سفالی بریزید، پس از چند ساعت خنک می شود. آیا می دانید چرا؟

طبق یک اصل فیزیکی، تبخیر موجب سرد شدن می شود. وقتی مایعی بخار می شود، دمای آن کاهش می یابد؛ زیرا گرمای لازم برای عمل تبخیر، از خود مایع گرفته می شود.

کوزه های سفالی دارای تعداد زیادی منافع ریز هستند. اندکی از آب که درون یک کوزه سفالی ریخته می شود، به این منافذ نفوذ می کند و تبخیر می شود. عمل تبخیر، آب موجود در کوزه را خنک می کند. اگر همین آب را داخل یک ظرف شیشه ای یا فلزی بریزیم، تبخیری صورت نمی گیرد؛ زیرا این ظروف هیچ منفذی ندارند. به همین جهت آب نیز خنک نمی شود.

  • وقتی خودمان را باد می زنیم، خنک می شویم؛ زیرا قطرات عرقی که از منافذ موجود در سطح پوست مان خارج می شوند، حرارت بدن را می گیرند و بخار می شوند.
  • در هوای گرم سگ ها زبان شان را از دهان شان بیرون می آورند تا خنک شوند. به این ترتیب آب موجود در سطح زبان تبخیر می شود و سگ احساس خنکی می کند.
  • در فصل تابستان پاشیدن آب در کوچه و خیابان نیز باعث تبخیر آب و خنک شدن هوا می شود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا آب در کوزه سفالی خنک می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*