چرا آب در کوزه سفالی خنک می شود؟

اگر آب را درون یک کوزه سفالی بریزید، پس از چند ساعت خنک می شود. آیا می دانید چرا؟

طبق یک اصل فیزیکی، تبخیر موجب سرد شدن می شود. وقتی مایعی بخار می شود، دمای آن کاهش می یابد؛ زیرا گرمای لازم برای عمل تبخیر، از خود مایع گرفته می شود.

کوزه های سفالی دارای تعداد زیادی منافع ریز هستند. اندکی از آب که درون یک کوزه سفالی ریخته می شود، به این منافذ نفوذ می کند و تبخیر می شود. عمل تبخیر، آب موجود در کوزه را خنک می کند. اگر همین آب را داخل یک ظرف شیشه ای یا فلزی بریزیم، تبخیری صورت نمی گیرد؛ زیرا این ظروف هیچ منفذی ندارند. به همین جهت آب نیز خنک نمی شود.

  • وقتی خودمان را باد می زنیم، خنک می شویم؛ زیرا قطرات عرقی که از منافذ موجود در سطح پوست مان خارج می شوند، حرارت بدن را می گیرند و بخار می شوند.
  • در هوای گرم سگ ها زبان شان را از دهان شان بیرون می آورند تا خنک شوند. به این ترتیب آب موجود در سطح زبان تبخیر می شود و سگ احساس خنکی می کند.
  • در فصل تابستان پاشیدن آب در کوچه و خیابان نیز باعث تبخیر آب و خنک شدن هوا می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا آب در کوزه سفالی خنک می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا