خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / پزشکی / چرا مردم سیگار می کشند؟
نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام، خدمات و…

چرا مردم سیگار می کشند؟

امروزه میلیون ها نفر به خوبی می دانند که سیگار کشیدن و استعمال دخانیات زیان آور است و حتی برای سلامتی انسان خطر دارد. اما همین میلیون ها نفر به دود کردن سیگار ادامه می دهند و هر روز میلیون ها نفر دیگر به جمع سیگاری ها ملحق می گردند. خب؛ علت در چیست؟

کارشناسان عقیده دارند شروع سیگار کشیدن و تبدیل آن به یک عادت، پدیده ای بغرنج و پیچیده است. بسیاری از مردم به این علت به کشیدن سیگار روی می آورند که در اطرافشان به هر کسی نگاه می کنند، می بینند سیگاری است.

در آمریکا چهل تا پنجاه درصد از جوانانی که در سال آخر دبیرستان تحصیل می کنند، سیگاری هستند و نوجوانان هم خیال می کنند اگر سیگار بکشند، جزو «بزرگ ها» به حساب خواهند آمد. حتی بعضی از نوجوانان نیز یکدیگر را به کشیدن سیگار تشویق می کنند.

وقتی پدر و مادرها سیگاری باشند، بچه هایشان نیز به آسانی سیگاری خواهند شد. به این ترتیب، تاثیر سیگار کشیدن بر روی هر انسانی، به منزله ی تقویت کردن «عادت سیگار کشیدن» خواهد بود.

نیکوتین بر روی قلب و سلسله ی اعصاب تاثیر می گذارد. کشیدن یک یا دو سیگار باعث افزایش سرعت ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون می شود. تاثیری که این سیگارها بر روی سلسله ی اعصاب می گذارند، آرامش بخش است. مردم از این تاثیر بدشان نمی آید یا احساس می کنند که به آن احتیاج دارند. به همین علت است که در زمان ها و موقعیت های مخصوصی احساس می کنند که باید سیگار بکشند و به این ترتیب است که به سیگار کشیدن عادت می کنند.

به این ترتیب، نتیجه می گیریم که سیگار کشیدن علت های بسیار پیچیده و گوناگونی دارد و به همین جهت هم هست که ترک سیگار نیز یک راه ثابت و مشخص ندارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

کلسترول چیست؟

کلسترول چیست؟

کلسترول (Cholesterol) یک ماده چربی شکل و مومی است که در کبد ...