خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / پزشکی / چرا مردم سیگار می کشند؟
پذیرش آگهی

چرا مردم سیگار می کشند؟

امروزه میلیون ها نفر به خوبی می دانند که سیگار کشیدن و استعمال دخانیات زیان آور است و حتی برای سلامتی انسان خطر دارد. اما همین میلیون ها نفر به دود کردن سیگار ادامه می دهند و هر روز میلیون ها نفر دیگر به جمع سیگاری ها ملحق می گردند. خب؛ علت در چیست؟

کارشناسان عقیده دارند شروع سیگار کشیدن و تبدیل آن به یک عادت، پدیده ای بغرنج و پیچیده است. بسیاری از مردم به این علت به کشیدن سیگار روی می آورند که در اطرافشان به هر کسی نگاه می کنند، می بینند سیگاری است.

در آمریکا چهل تا پنجاه درصد از جوانانی که در سال آخر دبیرستان تحصیل می کنند، سیگاری هستند و نوجوانان هم خیال می کنند اگر سیگار بکشند، جزو «بزرگ ها» به حساب خواهند آمد. حتی بعضی از نوجوانان نیز یکدیگر را به کشیدن سیگار تشویق می کنند.

وقتی پدر و مادرها سیگاری باشند، بچه هایشان نیز به آسانی سیگاری خواهند شد. به این ترتیب، تاثیر سیگار کشیدن روی هر انسانی، به منزله ی تقویت کردن «عادت سیگار کشیدن» خواهد بود.

نیکوتین روی قلب و سلسله ی اعصاب تاثیر می گذارد. کشیدن یک یا دو سیگار باعث افزایش سرعت ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون می شود. تاثیری که این سیگارها روی سلسله ی اعصاب می گذارند، آرامش بخش است. مردم از این تاثیر بدشان نمی آید یا احساس می کنند که به آن احتیاج دارند. به همین علت است که در زمان ها و موقعیت های مخصوصی احساس می کنند که باید سیگار بکشند و به این ترتیب است که به سیگار کشیدن عادت می کنند.

به این ترتیب، نتیجه می گیریم که سیگار کشیدن علت های بسیار پیچیده و گوناگونی دارد و به همین جهت هم هست که ترک سیگار نیز یک راه ثابت و مشخص ندارد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله «چرا مردم سیگار می کشند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

یک دیدگاه

  1. خیلی عالی هست که شما منبع رو هم دقیق ذکر میکنین

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*