عوامل شخصی و اجتماعی موثر در موفقیت

زندگی افراد شاخص دارای ابعاد مختلفی است. آنهایی که در زندگی خود اهداف مختلفی را همزمان دنبال می کنند با کسی که فقط یک یا چند هدف مهم و مشخص را سر لوحه برنامه خود قرار می دهد، بسیار متفاوت است. موفقیت تا رسیدن به نتیجه خلاصه نمی شود بلکه شامل یکسری عادات شخصی و اجتماعی روزمره، تحول یافتگی، پیشرفت و تعهد به تصمیم هایی است که در زندگی می گیریم.

موفقیت عنصر دوست داشتنی است اما نمی توان برای آن نسخه واحد نوشت بلکه می توان نسخه های افراد موفق را مطالعه کرد و از آنها یاد گرفت و بر اساس آنها، برای خود برنامه ریزی نمود. موارد قابل ذکر که می توان به آنها اشاره کرد، عبارتند از:

1) مسئولیت پذیری در قبال خود و دیگران

بیشتر افراد زمانی که با مشکل مواجه می شوند برای کارهای خواسته یا ناخواسته خود، گاهی از مکانیسم دفاع روانی دلیل تراشی استفاده می کنند و مشکلات را به دیگران توسعه داده و خود را مقصر نمی دانند. مسئولیت پذیری کامل و واقعی زمانی اتفاق می افتد که فرد مسئولیت اعمال و کردار خود را بپذیرد و از بهانه آوردن دست بردارد.

2 باور کنترل درونی (توجه، قدرت پیش بینی و ادراک شرایط وقوع) همراه با تمرکز

افراد شاخص تمام تمرکز خود را وقف کاری می کنند که می خواهند انجام دهند و از عواملی که سبب به هم خوردن باور کنترل درونی فرد می شوند و وقت فرد را به هدر می دهند و مانع از توجه کامل و دادن قدرت پیش بینی جهت رسیدن به اهداف واقعی می شوند، فاصله می گیرند.

3) تاب آوری بالا و پافشاری برای خواسته ها

از دلایل موفقیت افراد شاخص و موفق آن است که تاب آوری بالایی نسبت به شکست ها داشته و برای خواسته های خود پافشاری می کنند و در نهایت موفق می شوند.

4) وقت گذرانی با افراد موفق

بهره گیری و قرار گرفتن در کنار افراد شاخص در زندگی و تاثیر گرفتن از آنها می تواند یک منبع انرژی بی نظیر برای کسب تجربه و ایجاد انگیزه و تخلیه هیجان های سالم در افراد باشد.

5) انضباط فردی و جمعی

منظم بودن در جهانی که سرشار از عوامل مزاحم و مختل کننده فکر و ذهن است و خوشی های زودگذر، آنی هستند، نگهداری آنها امری دشوار است. گاهی اوقات دستیابی به اهداف ما به تاخیر می افتد و این طبیعی و بر اساس اصل واقعیت در روانشناسی است، بنابراین انتخاب آنچه می خواهیم و آنچه باید انجام دهیم و عبور از تعارض بین این دو خواسته، اضطراب منفی را در ما کاهش می دهد و ما را به سمت آرامش همراه با نظم سوق می دهد.

6) اولویت بخشی به اهداف و نیازها

همیشه اولویت هایی در زندگی ما وجود دارند. وقت خودمان را با چیزهای بیهوده ای که انرژی را از ما می گیرند نباید تلف کرد و باید بر آن چیزهایی که سبب شادکامی و نشاط درونی ما می شوند متمرکز شویم.

7) قدردانی و ایجاد حس ارزشمندی

قدردان بودن یکی دیگر از احساسات رضایت بخشی است که موجب بهبود روحیه و حس نشاط درونی و بیرونی و احساس کفایت و افزایش اعتماد به نفس در ما می شود و از عوامل موفقیت افراد شاخص و موفق است.

اگر می خواهیم در زندگی خود موفق باشیم باید قدردان زحمات افرادی باشیم که در زندگی ما تاثیرگذار بودند.

8) یک نشانه، یک شخص، یک کتاب مفید راهنمایی کننده

همه ما نیاز به انگیزه داریم. کتاب به عنوان یک نشانه جزو بهترین دوست راهنما است و می تواند بهتر از هر چیز دیگری عمل کند و بدون شک می تواند از رازهای موفقیت باشد.

9) لانه روباه مکانی برای کار کردن

زمانی دور از هیاهوی پُر ازدحام دنیای پیچیده امروز، افراد موفق همچون روباهی باهوش به دور از شلوغی ها سر در آشیانه، گاهی مجبور هستند در خانه هم کار کنند. محل کار آنها در خانه نیز مکانی دنج و آرام است. جایی که هیچ عاملی برای حواس پرتی و ترس و فشار وجود ندارد و به خوبی می توانند بر کارهای خود دقت لازم را داشته باشند.

10) داشتن تفریحات سالم و بهره گیری از روش های آرمیدگی

یکی از چیزهایی که افراد شاخص و موفق در کنارشان دارند، وسیله ای است که آنها را به تفریحات سالم ترغیب می کند.

11) ثبت و ضبط اهداف

در زندگی افراد شاخص و موفق می بینیم که 3 نوع هدف وجود دارد، همچون اهداف بلندمدت مانند تصمیم هایی که از قبل یا در حال توسعه حاضر برای آینده می گیریم. اهداف میان مدت زیر یکسال و اهداف کوتاه مدت مانند کارهای چند هفته ای و اهداف روزانه ای است که به سادگی قابل انجام هستند. افراد موفق این توانایی را دارند که تمام این اهداف را در کنار هم به خوبی برنامه ریزی کنند و پیش ببرند که بهترین راه هم تهیه یک دفترچه یادداشت یا ضبط توسط داده های معمول و پیاده سازی در اولین زمان ممکن است.

12) محل کار مناسب

در انتخاب محل کار شامل مسیر رفت و آمد، وسائل و ابزارهای درون محل کار همچون میز و صندلی و وسائلی که مستقیم با آنها سر و کار دارید نهایت دقت و توجه را به خرج دهید.

13) تصویرسازی ذهنی از اهداف

نمایش تصویر اهداف به ما کمک می کند تا تمرکز و تسلط بیشتری بر آنها داشته باشیم.

14) بهره گیری از مواد و فرآورده های غذایی مفید

مصرف مواد غذایی سالم منجر به تفکر بهتر و سالم تر در راستای اهداف می شود.

15) به دور از هیاهو

افراد موفق قادر هستند میان زندگی و کار خود تعادل برقرار کنند. نقاشی کردن، موسیقی، باغبانی، معرق کاری یا هر چیزی غیر مرتبط با مانیتور (تلویزیون، کامپیوتر، موبایل و…)، گزینه های خوبی برای برقراری تعادل ذهنی و جسمی در راستای رسیدن به اهداف هستند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «عوامل شخصی و اجتماعی موثر در موفقیت»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله دکتر مسعود نویدی مقدم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا