چرا بعضی افراد در خواب راه می‌روند؟

راه رفتن در خواب یکی از رفتارهای عجیب انسان است و برای اینکه به علت راه رفتن در خواب پی ببرید، بهتر است ابتدا با توضیح کوتاهی درباره کیفیت خواب شروع کنیم.

ما به خوابیدن احتیاج داریم زیرا اعضا و عضلات خسته بدن‌مان طالب استراحت هستند تا نیرویی تازه برای ادامه زندگی، کار و فعالیت پیدا کنند.

در مغز یک مرکز خواب وجود دارد. این مرکز، خواب انسان را تنظیم می‌کند. یعنی به خواب رفتن و از خواب بیدار شدن ما در سایه فعالیت این نقطه از مغزمان تنظیم می‌گردد.

مرکز خواب، خودش از کجا مهار یا هدایت می‌شود؟

بوسیله خون هدایت می‌گردد. در نتیجه فعالیت روزانه، مواد مخصوصی وارد خون ما می‌شوند که یکی از آنها عنصر کلسیم است. با ورود کلسیم در خون، مرکز خواب انسان تحریک می‌شود. البته این مرکز قبلاً بر اثر بعضی از مواد مخصوص دیگر، حساسیت لازم را پیدا کرده است که سپس در مقابل کلسیم از خودش واکنش نشان می‌دهد.

زمانی که مرکز خواب فعال می‌گردد، دو کار انجام می‌دهد:

  • خواب مغز
  • خواب بدن

الان به توضیح این دو مورد می‌پردازیم.

خواب مغز و خواب بدن

فعال شدن مرکز خواب، قسمتی از مغز ما را تعطیل می‌کند. در این صورت، ما دیگر اراده انجام دادن کاری را نمی‌کنیم و هوشیاری خودمان را هم از دست می‌دهیم. این حالت را خواب مغز می‌توان نامید.

فعال شدن مرکز خواب، همچنین ریشه بعضی از اعصاب را که از مغز برآمده‌اند، از کار می‌اندازد. در این صورت، اعضای بدن‌مان نیز در پوشش خواب فرو می‌روند و از فعالیت و کار کردن دست می‌کشند. این وضعیت را می‌توانیم خواب بدن بنامیم.

معمولاً این دو وضعیت یعنی خواب مغز و خواب بدن، به هم پیوسته‌اند. یعنی همزمان با یکدیگر روی می‌دهند. ولی گاهی از اوقات چنین اتفاق می‌افتد که این دو وضعیت تحت شرایط خاصی از یکدیگر فاصله می‌گیرند، یعنی در حالی که مغز به خواب رفته است، بدن هنوز بیدار می‌باشد.

چنین وضعیتی برای فردی پیش می‌آید که دستگاه اعصاب وی به شکل طبیعی کار نمی‌کند. آنگاه مشاهده می‌نماییم که شخص مزبور از رختخواب بیرون می‌آید و در حالی که مغزش همچنان خواب است، شروع به راه رفتن می‌کند.

بطور خلاصه باید گفت پدیده راه رفتن در خواب زمانی اتفاق می‌افتد که بین وضعیت خواب مغز و وضعیت خواب بدن، یک فاصله زمانی قرار بگیرد و همزمانی این دو وضعیت از میان برود.

منابع

  1. کتاب به من بگو چرا و چگونه. نوشته آرکادی لئوکوم. ترجمه سعید درودی. انتشارات بهزاد. 1391.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا