چرا موهای تن ما سیخ می شوند؟

تصور کنید یک روز گرم تابستانی در حال شنا هستید، هنگامی که از آب خارج می شوید، باد تندی در حال وزیدن است، احساس سرما می کنید و موهای بدنتان سیخ می شود، بنابراین فوری لباس می پوشید و به داخل منزل می روید تا گرم شوید.

یک فنجان چای گرم می نوشید، یک پتو روی خود می کشید و رادیو را روشن می کنید. ناگهان آهنگی پخش می شود که سال ها قبل مادربزرگ برایتان می خوانده، مجدداً احساس سرما می کنید و باز هم موهای تن تان سیخ می شود.

چرا عوامل مختلفی که ربطی به هم ندارند باعث می شوند بدن تان واکنش یکسانی نشان بدهد؟

سیخ شدن موهای بدن یک پدیده فیزیولوژیک است که از اجداد ما به ارث رسیده و در حال حاضر برای انسان خیلی کاربردی نمی باشد. در این حالت، عضلات مینیاتوری که به انتهای هر مو متصل هستند به علت ترشح ناگهانی هورمون استرس به نام آدرنالین از غده فوق کلیوی (دو غده لوبیایی شکل در بالای کلیه) منقبض شده و با انقباض هر یک از آنها، یک فضای خالی روی سطح پوست ایجاد می شود که منجر به برآمده شدن اطراف آن خواهد شد. همچنین این انقباض ها باعث می شوند که هر زمان بدن احساس سرما کند، موهای تنمان حالت ایستاده به خود بگیرند.

سیخ شدن موها در بسیاری از حیوانات نیز بروز می کند و غالباً زمانی اتفاق می افتد که خطری آنها را تهدید می کند؛ به عنوان مثال گربه ها وقتی احساس کنند از طرف حیوان دیگری تهدید شده اند یا جانشان در خطر است، موهای تنشان سیخ می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا موهای تن ما سیخ می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله Scientific American ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا