آیا کراتین درمانی برای مو لازم است؟

داشتن موهای ابریشمی، صاف و نرم یک امتیاز درخشان در زیبایی ظاهری شما است که برخورداری از آن گاه با مراقبت و تغذیه به موقع موها صورت می پذیرد و گاهی به صورت ژنتیکی به ما هدیه داده می شود. اما شاید بعضی مواقع مشکل دقیقاً از همان جایی آغاز می شود که پروتئین و کراتین بیش از حد مورد نیاز به خورد موها می رود. مراقبت هایی که گاهی نتیجه عکس می دهد و موها را خشک و شکننده می کند.

در این مقاله شما می توانید با کراتین درمانی آشنا شوید.

مراقب کراتین طبیعی موهای خود باشید.

کراتین پروتئینی است که بطور طبیعی در مو و ناخن ها وجود دارد و به عنوان محافظ، اطراف ساقه مو را احاطه کرده است و به موهایتان کمک می کند تا حالتی سبک و درخشان داشته باشد. اما همین پروتئین کراتین در اثر آرایش دائمی مو، گرما، مواد شیمیایی و دیگر رفتارهای آسیب زا کاملاً از ساختمان مو حذف می شود. اتفاقی که در نتیجه آن موها وز، خشک و به هم ریخته می شود.

پس از آنجا که این پروتئین بطور طبیعی در بافت مو وجود دارد، بهترین و اولین راه حل این است که مراقب حیات کراتین موهایتان باشید چرا که بازگرداندن آن به موها فرآیندی پُر هزینه و مشکل خواهد بود. از طرفی تمام زیبایی و درخشندگی موهایتان وابسته به وجود همین ماده حیاتی است.

در این سال ها که کراتین درمانی به عنوان صاف و ترمیم کننده مو مورد استقبال قرار گرفته بد نیست بدانید که نتایج این نوع درمان که در خانه یا سالن های زیبایی انجام می دهید در شرایط مختلف متفاوت است.

خوددرمانی نکنید.

سالم بودن یا نبودن موها کاملاً از ظاهر آن مشهود خواهد بود پس اگر از داشتن موهایتان احساس خوبی ندارید باید ابتدا مشکل را بررسی کنید. اگر شرایط سلامت موهایتان مطلوب نباشد ظاهر آن وز و شکننده به نظر می رسد. موها شروع به خرد شدن کرده و خشکی آن هر روز بیشتر و بیشتر احساس می شود. دیگر خبری از درخشندگی و لطافت لابلای تار موهایتان نیست و آراستگی آن تقریباً غیر ممکن می شود. درست در این شرایط است که برای مشورت کردن به سراغ آرایشگر یا یک کارشناس زیبایی می روید. این شروع ماجرا است.

چیزهایی از کراتین درمانی شنیده اید اما نباید بی گدار به آب بزنید. از کارشناس مربوطه راهنمایی بخواهید و از او بپرسید که با شنیدن تمام مزیت های کراتین درمانی آیا این ماده دوای درد موهای من است یا خیر؟ اولین توصیه ما بعد از مطرح کردن این سوال این است که خوددرمانی با کراتین در منزل را فراموش کنید. نسخه هایی که فروشندگان محصولات آرایشی و بهداشتی برای شما می پیچند کلی است و هیچ کمکی به سلامت موهایتان نخواهد کرد. درست است که این روش ارزان تر از درمان موها در سالن است اما در شرایطی که موهایتان به مراقبت و رسیدگی نیاز دارد ممکن است به موهایتان آسیب برساند و درمان آن را به مراتب از قبل دشوارتر کند.

کراتین به بازسازی ساختار مو کمک می کند.

این درمان صاف و احیا کننده مو با استفاده از فرمول حاوی کراتین به تکمیل پروتئین از دست رفته مو کمک می کند. زمانی که این مواد بطور حرفه ای روی موها استعمال شود، ترکیبات آن می تواند ساقه مو را تقویت کرده و با بازسازی ساختار مو به صاف کردن سطح آن کمک کند و در نتیجه تلاش آنها شما را به موهای ابریشمی و صاف می رساند.

بنابراین به محض اینکه کراتین درمانی برای بهبود وضعیت موهایتان تشخیص داده شود، شما را به سمت یکی از صندلی های سالن هدایت کرده و ترکیب کراتین احیا کننده را برای موهایتان آماده و با ظرافت و دقت لازم کار را آغاز می کنند. در اواسط کار اتوی موی داغ برای حرارت دادن و صاف کردن موها مورد استفاده قرار می گیرد و انتها هم که از حرارت حاصل از اتو به همراه ترکیبات موجود در فرمول کراتین، اثر صاف کننده کراتین فعال می شود. در این فرآیند موها کاملاً اصولی و حرفه ای از ابتدا تا انتها تحت درمان قرار می گیرند و به مرور سلامت شان را دوباره بدست می آورند.

ذخیره کراتین موهای خود را پُر نکنید.

شاید تعجب کنید اما حقیقت دارد که اگر بیش از اندازه مورد نیاز کراتین به خورد موهایتان بدهید سلامت آن را به خطر می اندازید. موها خشک و خشن می شوند بطوریکه حتی برای شانه کردن آن هم با مشکل مواجه خواهید شد. ظاهر آن کدر و بی روح شده و با از دست دادن رطوبت دیگر درخشندگی گذشته را نخواهد داشت. بنابراین باید در احیای موها با کراتین درمانی افراط نکنید و به موها اجازه ترمیم و تنفس بدهید.

اگر موهایتان از پروتئین و کراتینه کردن اشباع شده باشد باید فقط به استفاده از ماسک و محصولات مرطوب کننده مو بسنده کنید و به سراغ محصولاتی که در ترکیبات آن هر چیزی با عنوان پروتئین، کراتین، کلاژن هیدرولیز شده، آمینواسید و آرد جو دو سر وجود دارد، نروید. تقریباً تمام شامپوها، ماسک ها، کرم و روغن های مو که در تعریف آنها کلماتی با عنوان تقویت کننده، ضد خشکی و شکنندگی مو بکار رفته و حاوی پروتئین است باید مصرف آنها را هم در این شرایط به حداقل برسانید.

بدون کراتین درمانی هم می توان ترمیم کرد.

همانطور که می دانید تغذیه، نوشیدن آب، استراحت کافی و مراقبت از بهداشت موها هم در زیبایی ظاهری و سلامت آن تاثیر چشمگیری دارد اما از آنجا که موهای دکلره و رنگ شده حتی با رعایت کردن موارد گفته شده هم باز دچار آسیب می شوند، صحبت از مصرف محصولات پروتئینه و کراتین درمانی به میان می آید. در این شرایط استفاده از محصولات موی حاوی کراتین مانند شامپوهای کراتین، نرم کننده و ماسک که کراتین را به موهای کم پروتئین شما اضافه می کند به مرور زمان باعث کاهش شکنندگی و صاف شدن موها می شود.

موهای فر با کراتین درمانی صاف نمی شوند.

مهم ترین نتیجه ای که از کراتین درمانی بدست می آید بازگرداندن سلامتی و نرمی به موهای وز و آسیب دیده است. پس افرادی که موهای آنها طبیعت تاب و فر خورده ای دارد با پروتئین درمانی صاف نخواهد شد و فقط سلامت مو بازیابی و تارهای مو ترمیم می شود. صاف شدن این دست موها بعد از کراتین درمانی کاملاً موقت و در عرض چند روز از بین خواهد رفت. بنابراین بهتر است تا همیشه از موهای فر و زیبای خود لذت ببرید تا با القای پروتئین اضافه سلامت آنها را به خطر بیندازید.

بطور معمول صاف و یکدست شدن موها پس از کراتین درمانی حدود دو تا سه ماه، ماندگاری دارد. اگرچه در نهایت به نوع محصول کراتین مورد استفاده و مراقبت های بعدی شما بستگی دارد. با این تفاسیر بهتر است زمان مناسب برای درمان مجدد بوسیله کراتین را محدود به تشخیص متخصص پوست، مو یا کارشناس زیبایی خود کنید و از تمام مواد شیمیایی و ابزارهایی که سلامت موها بعد از کراتین درمانی را تهدید می کند تا مدت ها دوری کنید تا موهایتان به شرایط ایده آل بازگردد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا کراتین درمانی برای مو لازم است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مصاحبه با مینو درخشانی – کارشناس زیبایی – توسط آتوسا آرام، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا