چرا مگس پاهای خود را به هم می ساید؟

تبلیغات

تا قبل از قرن بیستم، مردم صدای وزوز ناخوشایندی که از ساییدن پاهای مگس به هم ایجاد می شد را می شنیدند و از آن ناراحت می شدند، اما دلیل آن را نمی دانستند. با فرا رسیدن قرن بیستم، دانشمندان متوجه شدند که مگس یکی از بدترین دشمنان بشر است و کشف شد که آنها ناقل عوامل بیماری هستند که سالانه باعث مرگ میلیون ها نفر می شوند.

زمانی که در حال مشاهده مگسی هستید که پاهای خود را به هم می ساید، در حقیقت او را در حال نظافت خویش می بینید و دارد برخی موادی را که به پاهایش چسبیده اند خارج می کند.

حالا آن مواد تا چه حد می توانند خطرناک باشند؟ ممکن است باکتری هایی نظیر تیفوئید (حصبه)، سل و یا اسهال باشند. مگس ها چنین میکروب هایی را از خاکروبه ها و فاضلاب ها می گیرند و اگر روی غذای ما بنشینند، میکروب ها روی غذای ما پخش شده و چنانچه از آن بخوریم، ممکن است بیمار شویم.

چگونه مگس می تواند این میکروب ها را حمل کند؟ اگر آنها را زیر ذره بین تماشا کنید، متوجه می شوید که بدن مگس ها اصلاً صاف نیست. تمام بدن او، پنجه ها و پاهای بالشتکی اش با موهای زبر پوشیده شده است.

تبلیغات
خرید انواع عینک مردانه و زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

زبان مگس نیز دارای مایع چسبناکی است و این به معنای آن است که هر جا مگس بنشیند، حتی برای یک لحظه، موادی را که به بدنش، پاهایش و یا زبانش می چسبند، با خود بر می دارد. بنابراین می تواند مقادیر زیادی از مواد را با خود بر دارد و پخش کند. ضمناً مایع چسبناکی در بالشتک های مگس تعبیه شده که او را قادر می سازد روی دیوار، سقف و یا هر سطح دیگر بچسبد.

حالا آیا می دانستید که مگس ها از قدیمی ترین حشرات، شناخته شده اند؟ فسیل های بدست آمده از آنها، مربوط به چندین میلیون سال قبل است. پس به این ترتیب چگونه می توان از شرّ همه مگس ها خلاص شد؟ تنها راه ممکن، جلوگیری از زاد و ولد آنها است و برای این منظور باید شرایطی را  فراهم کنیم که بهداشت در سراسر دنیا رعایت شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا مگس پاهای خود را به هم می ساید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا