آیا می دانید همه عنکبوت ها تار نمی تنند؟

بیشتر مردم فکر می کنند که عنکبوت گوشه ای به تار تنیدن مشغول می شود و بعد منتظر می ماند تا حشره ای میان تارهای او به دام بیفتد. اما همه عنکبوت ها تار نمی تنند. بعضی از آنها برای صید طعمه، شیوه های دیگری دارند.

عنکبوت خرچنگی (Thomisidae)، خود را در قسمت مرکزی گُل پنهان کرده و منتظر می شود تا حشره ای در نزدیکترین فاصله ممکن بنشیند. سپس عنکبوت پاهایش را دور او حلقه می کند و حشره را به دام می اندازد.

عنکبوت دریچه ساز (Trapdoor spiders)، سوراخی در زمین می کَند و دریچه مخفی کوچکی برای آن می گذارد. او این دریچه را از داخل با تارهایی که می تند، می پوشاند و از بیرون آن را با خزه یا علف پنهان می کند. همین که موجودی کوچک در محدوده شکار عنکبوت قرار می گیرد، او حرکتش را حس کرده، دریچه مخفی را باز می کند و برای شکار طعمه بیرون می پرد.

عنکبوت تارپَران روش دیگری برای صید طعمه دارد. او تارهای چسبنده ای به سوی حشرات پرتاب می کند و آنها را گرفتار می نماید. بعضی عنکبوت ها حتی با ساختن توری از بزاق شان، مانند ماهیگیرانی کوچک، طعمه خود را به دام می اندازند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «آیا می دانید همه عنکبوت ها تار نمی تنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا